-
Rail Baltica Latvijā
Lai novērtētu potenciāli labāko maršrutu, tai skaitā maršruta ietekmi uz vidi, projekta izstrādes laikā analizēti četri maršruti. Katru no četrām līnijām vides aspektā izvērtēja saistībā ar troksni, ainavu, bioloģisko daudzveidību, kultūrvēsturiskā mantojuma objektiem, ūdens vidi, kā arī siltumnīcefekta gāzu un CO2 izmešiem (Irlv, 2015). Kopumā dzelzceļš uzskatāms par videi draudzīgāku transportu nekā autotransports (RB Latvija, SIA “Estonian, Latvian, Lithuanian Environment”, 2015).
Rail Baltica tiek uzskatīts par drošu, modernu, ātru un videi draudzīgu transportu. Projektam ir potenciāls radīt jaunas darbavietas un paaugstināt Baltijas valstu konkurētspēju. Plānots, ka dzelzceļa savienojums veicinās loģistikas pakalpojumu, tūrisma attīstību, tomēr Rail Baltica ietekme uz vidi attiecībā pret ekonomiskajiem, sociālajiem un ģeopolitiskajiem ieguvumiem nav vērtējama tikai vienas valsts – Latvijas ietvaros, lai sniegtu objektīvu vērtējumu, ietekme būtu jāanalizē visās iesaistītajās valstīs kopumā, jo vides piesārņojumam nav robežu. Tieši no iedzīvotāju aktivitātes sabiedriskās apspriešanas laikā būs atkarīga ietekme uz viņiem, jo projekts vēl ir stadijā, kur ir pieļaujamas trases izvietojuma korekcijas.
…
Rail Baltica ir dzelzceļa transporta projekts, kas plāno savienot četras valstis – Igauniju, Latviju, Lietuvu un Poliju (Rail Baltica, 2014), projekta mērķis ir integrēt Baltijas valstis Eiropas dzelzceļa tīklā (Irlv, 2015) (Satiksmes ministrija, 2015). Diskusijas par projektu ir īpaši nozīmīgas, jo visām Baltijas valstīm jāpieņem politiski lēmumi par jaunās dzelzceļa līnijas izveidi, potenciālo dzelzceļa trases novietojumu vai pat atteikšanos no tās (Latvijas sabiedriskie mediji, 2015). Lai izvērtētu projekta nepieciešamību, jāvērtē, vai dzelzceļa līnijas Rail Baltica potenciālā ietekme uz vidi ir samērīga ar ekonomiskajiem, sociālajiem un ģeopolitiskajiem ieguvumiem.
