-
Indiešu un latviešu mūzikas instrumentu salīdzinājums
3. Sitamie mūzikas instrumenti
Ievērojamākais no šīs grupas instrumentiem ir tabla. Tabla ir pāra Indijas sitamais instruments, kuru parasti izmantoja par palīgu ritmiskam pavadījumam. Tā sastāv no vienas mazākas labās rokas bungas, kura tiek dēvēta par dayan, un otras lielākas kreisās rokas bungas – bayan. Interesanti ir tas, ka labās rokas bungas veidotas no koksnes, un diametrā var svārstīties no piecām līdz sešām collām, bet kreisās rokas bungas var būt veidotas no dzelzs, alumīnija, vara, tērauda u.c. Uz katras no spēļu virsmām atrodas melns plankums, kas savukārt, ir izgatavots no gumijas, metālu skaidu un sodrēju sajaukuma. To uzdevums ir radīt zvanam līdzīgo tembru, kas ir raksturīgs instrumentam. Mūsu tautas tradīcijā tabla ir ekvivalenta bungām, gan vizuāli, gan arī pēc funkcijas.
Kopīgās iezīmes abu tautu mūzikas instrumentos
1. Pūšamo instrumentu stabuļu un bansuri atšķirība ir niecīga, praktiski tikai materiāls, no kā tās izgatavotas. Latvijā no vītoliem, apsēm, liepām, Indijā no bambusa.
2. Visi šie mūzikas instrumenti, neatkarīgi, kurai tautai piederoši, ir izgatavoti no dabīgiem materiāliem. (koka, metāla, kaula, niedrēm u.c.)
3. Gandrīz ekvivalentas ar tablu ir latviešu bungas (vara), kas pilda galvenokārt, ritma funkciju, gluži tāpat kā Indijā to dara tabla.
4. Katrs no šiem instrumentiem ir ar savu īpatnēju, savdabīgu skanējumu un pilda dažādas funkcijas tautas folklorā. (Stabules kā ganu instruments, tabla kā ritma funkcijas veicējs, sitāra kā polifonisks mūzikas instruments).
…
1. Pūšamie mūzikas instrumenti Kā vienas no galvenajām šajā kategorijā ir jāmin stabules un svilpes. Stabuļu darināšanai izmanto alksni, apsi, kārklu, kļavu, liepu, priedi vai vītolu. Savukārt svilpes darina no sasiluša kārkla mizas, liepas vai vītola zariem, resnāku niedru, lupstāju un grīšļu stobriem. Svilpes un stabules Latvijas teritorijā bijušas izplatītas jau vismaz no IX gs. Šie mūzikas instrumenti pieder ganu instrumentu grupai. Arī latvju dainās ir atrodamas liecības par šo instrumentu izmantojumu un pielietojumu. Kad es gāju danču vesti, Man spēlmaņa nevajaga: Man kājiņas bungas sita, Mute pūta stabulīti. LD 24093
