38. Kas Jūsuprāt ietilpst tīrajos ienākumos, ar ko aizgādnībā esoša pilngadīga persona tiesīga rīkoties pēc visu ar mantas pārvaldību un ģimenes uzturu saistīto izdevumu segšanas?
Piemēram, ja Kaspars pēc darba vienmēr lietoja narkotikas, un ģimene iesniedza pieteikumu tiesā, lai māsa Anna, būtu Kasparam par aizgādni, lai tas nenovestu ģimeni trūkumā un nabadzībā. Veicot aprēķinus t.i, samaksājot visus maksājumus, kas saistīti ar ģimenes uzturu paliek pāri 100 euro, tad šie 100 euro ir šie tīrie ienākumi, ar kuriem Kaspars, saskaņā ar Civillikumu 367.p. var brīvi rīkoties.
39. Lūdzu uzskaitiet personas, kas tiesīgas iesniegt tiesā pieteikumu par personas izsludināšanu par mirušu.
Kā nosaka CL 377.pants ‘’Pazudušo tiesa izsludina par mirušu pēc ieinteresētu personu, bet, ja tādu nav, — pēc viņa mantas aizgādņa vai prokurora lūguma, kuru var iesniegt, tiklīdz notecējuši desmit gadi no tā gada beigām, kad par pazudušo saņemtas pēdējās ziņas.’’
• Ieinteresētās personas noteikti ir : laulātais, radinieki (bērni, mazbērni, vecāki utt.) , aizgādnis, prokurors.
40. Vai uz šiem jautājumiem bija sarežģīti atbildēt? Vai izpildot šo praktisko darbu Jūsu zināšanu loks paplašinājās?
Bija jautājumi par kuriem bija mazliet jāpadomā, taču kopumā bija interesanti un noderīgi. Jebkurš praktiskais darbs dod ļoti daudz zināšanu, ir daudz vielāk izprast tēmu.
…
1. Kā Jūs uzskatāt, kāpēc likumdevējs Civillikumā (turpmāk – CL) ir iekļāvis saderināšanās institūtu un vai tam mūsdienās ir praktiska nozīme? Vispirms par praktisko – es uzskatu, ka nozīme tam ir un jēga ir tāda, ka saderināšanās periods ir pirmskāzu laiks. Parasti pēc saderināšanās, drīzumā tiek nolikts kāzu datums. Tātad sākas izdevumu laiks, iespējams katrs no sedz no savas puses, vai tiek iesaistīti citu ģimenes locekļu ienākumi. Būtisks ir Civillikuma 27.pants, kas pēc būtības ir tas izskaidrojošas fakts, kādēļ saderināšanās institūts ir nepieciešams, t.i. Ja saderināšanos atceļ vai ja kāds saderinātais no tās atkāpjas, katram saderinātajam jāatdod visa manta, ko viņam dāvinājis otrs, viņa vecāki vai cita persona sakarā ar nodomāto laulību. Tiesība atprasīt dāvanas nepāriet uz mirušā dāvinātāja mantiniekiem, bet mirušā celto prasību mantinieki var turpināt.
Koledžas darbs.
