-
Pitagors
Izcilu vietu starp vecākās paaudzes sengrieķu filozofiem ieņem Pitagors no Samas salas (ap569.-500.g. p. m. ē.). Par viņa biogrāfiju un pētījumiem var spriest no ziņām citu antīkās pasauless autoru darbos. Taču tās bieži vien ir pretrunīgas. Piemēram, kāds autors raksta, ka par godu savas slavenenās teorēmas pierādīšanai pītagors esot upurējis 100 vēršus. Citi autori apgalvo, ka Pītagors bijis veģetārietis
Un dzīvnieku nonāvēšanu; to asiņu izliešana ir novedusi ļaudis līdz nevaldāmai asiņu izliešanai savā starpā.
Pitagora tēvs bija mākslinieks. Pēc 18 Samas salā nodzīvotiem gadiem Pitagors devās uz Lesbas salu pie tēvoča un turpināja skoloties pie vietējā filozofa Ferekīda. 549. Gadā p. m. ē. Pitagors sāka dzīvot Milētā (Mazāzijā). Tur viņš apguva matemātiku un astronomiju Talesa un Anaksimandra vadībā. 547. Gadā p. m. ē. Pitagors devās uz Ēģipti. Šajā valstī iegūtās zināšanas bija tempļu darbinieku pārziņā, un viņi nelabrāt tajās dalījās. …
Visslavenākais pirmssokrāta laika filozofs bija Pitagors.Viņš piedzimis samosas salā, diezgan tālu no piekrastes, kur savu darbu aizsāka gandrīz visi tālaika grieķu filozofi. Pitagors dzīvoja šeit no 570. Līdz 497. Gadam pr. Kr. Viņš bija daudzpusīgs ģēnijs, visizcilākos sasniegumus tomēr gūstot matemātikā. Pitagora teorēmā viņš ieviesa arī skaitļa kvadrāta un kuba jēdzienu,ģeometriskos priekšstatus piemērojot aritmētikas attīstībai. Vārdu „ teorija” mūsdienu izpratnē ieviesa Pitagors. Viņš ir termina „filozofija” izgdrotājs un pirmais, kas Visumu apzīmēja ar vārdu „kosmoss”. Viņa tiešā ietekme nākamajās paaudzēs nav noliedzama.Pitagors bija pirmais, kas cieši saistīja filozofiju ar matemātiku. Tā izrādījās viena no auglīgākajām idejām cilvēces vēsturē, jo kopš tās dzimšanas matemātika allaž ir attīstījusies kopsōli ar filozofiju. Daudzi lielie filozofi ir bijuši arī izcili matemātiķi.
