-
Mans pasaules uzskats un etniskā identitāte
Mijkultūras izglītības modeļa pamatā ir radoša daudzveidības mijiedarbībā; daudzveidīgs skolēnu un skolotāju sastāvs, daudzveidīgs mācību saturs un daudzveidīgas metodes. Modeli ņem vērā skolēnu sastāva daudzveidību; cilvēciskās un sociālās atšķirības, kas pastāv sabiedrībā; dažādos sociālos slāņos, valodas, seksuālo orientāciju, fiziskās spējas u.c. Mijkultūru izglītība izpaužas skolas un klases gaisotnē, programmās, materiālos un attiecībās starp skolēniem un skolotājiem un vietējo sabiedrību. Mācību programmā iekļauj daudzkultūru sabiedrības realitāti, daudzveidīgus skatījumus un sociālās prasmes, uzsverot empātiju, iecietību un cieņu pret citādo. Skolēni iemācās dzīvot kopā, gūst zināšanas, pieredzi viens par otru kultūru un atbrīvojas no aizspriedumiem, mācās kopīgi meklēt risinājumus problēmām, ieklausīties cits citā un arī sevi, savā sirdsapziņā.
Mijkultūru izglītības saturs ir kultūru daudzveidība – līdzīgais un atšķirīgais, cilvēktiesības, antirasistiska izglītība, plurālisms demokrātijas ietvaros, migrācijas procesi un minoritātes. Mijkultūru izglītība ir sociālā mācīšanās un ietver empātiju, solidaritāti, sadarbību un prasmi risināt konfliktus konstruktīvā veidā. Tā ir izglītība visiem skolēniem, kritiskā pedagoģija sociālā taisnīguma īstenošanai, iedrošinot skolēnus dalīties personiskajā pieredzē par diskriminācijas gadījumiem, diskutēt par sociālajām struktūrām, varu un nevienlīdzību.
…
Mans pasaules uzskats un etniskā identitāte: kā es redzu sevi daudzkultūru sabiedrībā; Starpkultūru kompetences pielietojums pedagoģiskajā darbā: mans redzējums (vīzija) Pasaulē ir vairāk kā 200 valstis un katrā no šīm valstīm dzīvo arī dažādu etnisko grupu pārstāvji. Katrai tautai ir savas , tradīcijas, valoda, kultūra utt. Valsts, kurā es esmu piedzimusi un uzaugusi ir Latvija un esmu piederīga latviešu tautai, un manī ir latviskā identitāte. Esmu Latviete un lepojos ar to!
