6.Pilsonības instituts. Vēlēšanu instituts. Vēlēšanu tiesību konstitucionālieprincipi.
Pilsonība ir jēdziens, ar kuru apzīmē personas pilnu un atbildīgu, laikā un telpā noturīgu tiesisku saikni ar noteiktu valsti
Pilsonība ir viena no valsts suverenitātes pazīmēm.
Pilsonība sastāv no:
skaidri noteiktiem principiem, kādām personām pienākas pilsonība,
noteikta tiesību un privilēģiju kopuma,
pilsoņu pienākumiem.
Vēlēšanu tiesības ir konstitucionālo tiesību normu sistēma, kas reglamentē tiesiskās attiecības sakarā ar valsts un pašvaldību institūciju, kā arī svarīgāko valsts amatpersonu ievēlēšanu.
Vēlēšanas ir mehānisms (metode), ar kuras palīdzību tauta daļu no savas suverenitātes nodod īpašiem varas nesējiem (institūcijām), un līdz ar to šīs institūcijas tiek pilnvarotas runāt tautas vārdā.
Vēlēšanas var raksturot ar sekojošām 4 pazīmēm:
1) periodiskums;
2) saistītas ar konkurenci;
3) tās ir inkluzīvas (paredz plašu tautas masu iesaistīšanos);
4) tām ir definitīva nozīme – rezultāti ir vispārobligāti.
Vēlēšanu tiesības var iedalīt:
Objektīvās vēlēšanu tiesības – reglamentē vēlēšanu sistēmu plašākā nozīmē;
Subjektīvās vēlēšanu tiesības – valsts garantētās pilsoņu tiesības piedalīties valsts un pašvaldību institūciju vēlēšanās. (aktīvās, pasīvās)
…
Tiesību avotu veidi, to iedalījumsprimārie, sekundārie tiesību avoti Formas un veidus, kādos atklājas objektīvās tiesības un tādejādi tiesību piemērotājs var tos izzināt,, sauc par tiesību avotiem, tiem ir šaurāka un plašāka nozīme. Plašākā nozīmē saprot visus tos faktorus ,kas ietekmē objektīvo tiesību veidošanos,šaurākā nozīmē saprot tiesību piemērotājiem saistošos priekšrakstus,kas piemērojami tiesību strīda gadījumā. Primārie tiesību avoti satur vispārsaistošas tiesību normas, kas adresētas visiem tiesību subjektiem, kas Kontinentālās Eiropas tiesību lokā kalpo kā galvenais juridiskais pamats lietu izlemšanā. Savukārt sekundāriem tiesību avotiem ir sekundāra loma. Tiem ir neatsverama nozīme argumentācijas procesā, jo palīdz pieņemt kvalitatīvu lēmumu. Primārie tiesību avotu veidi: 1. Likumi, 2. tiesību principi, 3. paražu tiesības. Likums rakstīto tiesību zemēs ir svarīgākais tiesību avots. Tie regulē visas sabiedrības dzīvi. Likuma jēdzienam ir divas nozīmes: materiālā un formālā. Tiesību principi Tiesību principi ir primārs tiesību avots, kuru var izmantot nolēmuma pamatojumā, tā arī argumentācijas daļā. Tiesību prinicipu palīdzību var izmantot tiesību normu iztulkošanā, to savstarpējo kolīziju atrisināšanā.
Darbā ir gramatikas kļūdas.
