-
Dabas resursu apsaimniekošanas sistēmas audits
Problēmu inženiertehniskie risinājumi
Jau tagad ir pieejami dzīvotspējīgi tehnoloģiskie risinājumi, kas varētu novērst daudzas vides problēmas, taču to komerciālai ieviešanai var būt dažādi šķēršļi.
Ekoinovācijas attiecas uz visiem jauninājumu veidiem — tehnoloģiskiem, netehnoloģiskiem, kā arī ražojumiem, pakalpojumiem un jaunu uzņēmējdarbības praksi —, kuri rada iespējas uzņēmējdarbībai un dod labumu videi, novēršot vai samazinot savu ietekmi uz to vai arī optimizējot resursu (tostarp enerģijas) izlietojumu. Ekoinovācijas ir cieši saistītas ar vides tehnoloģiju attīstību un to izmantošanu, kā arī ar ekoefektivitātes un ekorūpniecības jēdzienu. Kopējais mērķis ir veicināt ilgtspējīgākus ražošanas un patēriņa modeļus. Kā praktiski ekoinovāciju piemēri jāmin vērtīgu vielu atgūšana no notekūdeņiem, efektīvāks pārtikas iepakojums, celtniecības materiālu ražošana no pārstrādātiem atkritumiem, ekoloģiskie ražojumi un jaunas vadības metodes.
Veikts zāles biomasas resursu un izstrādāto alternatīvo tehnoloģisko risinājumu ekonomiskais novērtējums, iegūtas zināšanas un izstrādāti tehnoloģiskie risinājumi bioenerģijas ieguvei no zāles biomasas. Projekta ietvaros Rīgas Tehniskās universitātes eksperti veica pētījumus, kā esošās biobutanola ražošanas tehnoloģijas pielāgot zāles kā izejvielas izmantošanai. Tika izvērtēti piemērotākie biomasas frakciju izmēri, noteikts minimālais termiskās apstrādes režīms, lai nenotiktu saražotā cukura koncentrācijas samazināšanās dabisko mikroorganismu ietekmē. Izstrādātā pieeja tika salīdzināta ar ķīmisko priekšapstrādes/hidrolīzes metodi, lai noteiktu tās efektivitāti. …
Bioloģiskā daudzveidība jeb dzīvās dabas daudzveidība ir visu dzīvo būtņu - augu, dzīvnieku, sēņu, mikroorganismu - daudzveidība, to gēnu un ekosistēmu daudzveidība, ko šīs sugas veido uz Zemes. Bioloģiskā daudzveidība ir saikne starp visiem zemes organismiem, kas tos vieno savstarpēji atkarīgā sistēmā, kurā katrai sugai ir sava loma. Šīs konvencijas uzdevumi, kas veicami saskaņā ar tajā ietvertajiem atbilstošajiem nosacījumiem, ir bioloģiskās daudzveidības saglabāšana, dzīvās dabas ilgtspējīga izmantošana un godīga un līdztiesīga ģenētisko resursu patērēšanā iegūto labumu sadale, ietverot gan pienācīgu pieeju ģenētiskajiem resursiem, gan atbilstošu tehnoloģiju nodošanu, ņemot vērā visas tiesības uz šiem resursiem un tehnoloģijām, gan pienācīgu finansēšanu.
