-
Līzinga izmantošanas iespējas Latvijā
Sava studiju darba tematu Finansu tiesību un nodokļu kursā es izvēlējos par līzinga pakalpošanas apstākļiem Latvijā. Daudziem cilvēkiem ir priekšstats, ka līzingu var atļauties tikai turīgas personas, bet tas ir maldīgs uzskats.
Studiju darbā es apskatīšu līzinga veidus un analizēšu tā labvēlīgākās priekšrocības. Līzinga galvenā būtība ir tā, ka īsā laika periodā var iegūt finansējumu lietām, kurām vajadzīgs lielāks materiālais stāvoklis, nekā to varētu persona atļauties. Tādējādi, mums Pēcpadomju valsts iedzīvotājiem nav jākrāj nauda visu savu dzīvi, lai atļautos nopirkt automašīnu, dzīvokli, bet, izmantojot līzinga pakalpojumu, var iegūt šīs lietas savā lietošanā jau tagad! Taču, kā zināms Latvijas iedzīvotāji neuzticas un neuzņem visu jauno uzreiz!…
Kredīts – atlīdzības darījums, kurā kredītiestāde uz rakstveida līguma pamata nodod klientam naudu vai citas lietas un kurš klientam rada tiesības rīkoties ar tām un pienākumu noteiktā laikā un kārtībā atdot kredītiestādei naudu vai citas lietas. Līzings – ir sevišķa kredīta attiecību forma, kura dod iespēju uzņēmējiem iegādāties kustamo un nekustamo īpašumu, neizņemot no apgrozības lielas naudas līdzekļu summas investīciju veikšanai. Pašlaik Latvijā turpinās pārejas tipa ekonomikas procesi, un bankas cenšas to ietvaros piedāvāt visus iespējamos pakalpojumus saviem klientiem, tai skaitā arī līzingu, kurš ir viens no kredīta formas veidiem. Bankas piedāvājot bagātīgo pakalpojumu klāstu ar to grib kļūt arvien universālākas. Lai arī kopējie līzinga portfeļi banku sistēmā pieaug strauji un arvien ievērojamāk, tomēr dažām bankām šajā jomā ir ļoti liela pieredze un iestrādes, bet citas šajā jomā ir uzmanīgākas. Labāk veicas īstermiņa finansējumu lūgumiem, jo kredītiestāžu rīcībā lielākoties ir tā sauktā ātrā nauda. Protams, tas diez vai izdosies, jo līzinga būtība jau ir balstīta uz klienta vēlējumu atlikt maksājumu un to veikt pa daļām. Klientu interesēs pastāv, lai daļas ir iespējami mazākas un atmaksas termiņš – iespējami ilgāks.
