-
Vēja enerģija
Pēdējā laikā tehnoloģijas attīstas ļoti ātri un arī tiek strādāts pie dažāda veida uzlabojumiem saistībā ar enerģiju, ko var iegūt no vēja. Pavisam nesen ir radīta skanoloza magnētiskās levitācijas (Maglev) vēja turbīna, kas ir tik efektīva, ka viena iekārta spēj aizstāt aptuveni 500 parastos vēja ģeneratorus. Šaij turbīnai ir vēl kāds liels pluss, tā aizņem tikai 100 akru (0,4047km2). Tās iespējamā cena varētu būt ap 54 miljoniem ASV dolāru (aptuveni 29862000 miljoni latu).
Šī turbīna atšķiras no parastajām vēja turbīnām netikai ar to, ka tās spārni rotē ap vertikālu asi, bet arī ar to, ka šī rotējošā daļa levitē gaisā, pateicoties jaudīgiem magnētiem. Šīs tehnoloģijas uzturēšanas izmaksas ir ļoti zemas, bet mūža ilgums ir lielāks nekā jebkuram no šobrīd sastopamajiem vēja ģeneratoriem - izgudrotāji apgalvo, ka Maglev vēja turbīna būšot lietojama 500 gadus.
Maglev turbīnas spēj saražot enerģiju pat tad, ja vēja ātrums ir vien 1,5 m/s (praktiski bezvējš), kā arī spēj darboties pat tad, ja vēja ātrums pārsniedz 40 m/s (orkāns). Patreiz lielākie sastopamie vēja ģeneratori katrs spēj ģenerēt vien 5 megavatus elektroenerģijas, kamēr viena Maglev turbīna spētu saražot līdz pat gigavatam enerģijas, ar ko pietiktu, lai ar elektrību apgādātu aptuveni 750 000 māju.…
Mūsdienās visa mūsu iedzīve lielākoties ir atkarīga no fosilo enerģijas resursu izmantošanas. Lielāko daļu enerģijas iegūstam tieši no neatjaunojamiem dabas resursiem, tādā veidā nodarot paliekošu kaitējumu apkārtējai videi. Intensīvas fosilo enerģijas resursu izmantošanas rezultātā ir palielinājies emitētais piesārņojuma līmenis vidē, līdz ar to ir palielinājušās klimata pārmaiņas un samazinājusies bioloģiskā daudzveidība dabā. Kā vienu no perspektīvākajiem alternatīvās enerģijas ieguves veidiem var minēt vēja enerģiju un tieši vēja turbīnas.
