Mūsdienās pastāv gadījumi, kad, par spīti ētikas kodeksa pastāvēšanai, atsevišķiem sabiedrības indivīdiem ir nācies ciest no neētiskas profesionāļu darbības. Šādu problēmu esamība tikai norāda uz to, ka pilnībā realizēt ētikas kodeksos noteiktās normas nav iespējams. Lai uzraudzītu un izvērtētu pārkāpumus, kas saistīti ar ētikas normu neievērošanu, ir izveidotas dažādas ētikas komisijas, kas nozīmīga pārkāpuma gadījumā var piemērot arī sodu.
Advokātu ētikas kodekss
„Latvijas Zvērinātu advokātu Ētikas kodeksa pamatā ir Starptautiskās advokātu asociācijas (The International Bar Association – IBA) 1958.gadā apstiprinātais un vēlāk papildinātais Starptautiskais advokātu ētikas kodekss un 1988.gadā apstiprinātais juristu uzvedības kodekss, kuru noteikumi attiecas uz visiem vienā tiesību sistēmā praktizējošiem advokātiem un juristiem, kā arī uz sadarbību ar citas tiesību sistēmas advokātiem un juristiem vai viņu darbību citā tiesību sistēmā.
Šis kodekss nosaka ētikas pamatprincipus, kuri jāievēro visiem advokātiem, kas iesaistīti Latvijas valsts un starptautiskajā juridiskajā praksē. Advokātu pienākums ir ievērot profesionālās ētikas normas, Latvijas Republikas likumus un tiesību sistēmas prasības, kā arī to valstu likumus un tiesību sistēmas prasības, kurās viņi veic advokāta pienākumus.
Ētikas kodeksa pamatuzdevums ir sekmēt advokāta profesijas nozīmi likumības un taisnīguma nodrošināšanā, demokrātijas ideālu un institūciju atbalstīšanā un veicināšanā, kā arī advokāta tiesību un pienākumu godprātīgu un kvalificētu veikšanu.”1…
Ētikas kodeksi ir ne tikai tādām specifiskām profesijām, mediķiem, pedagogiem, banku darbiniekiem un citām profesijām, bet arī tādām specifiskām profesijām kā juristi, kuri darbojas gan kā notāri, prokurori, advokāti un tiesneši. Profesionālā ētika ir jebkuras profesijas pamatu pamats, jo bez ētiskas uzvedības, kas rezultātā ir ētiski korekta uzvedība, kā arī ētiski korektu uzvedību attiecību veidošanā ar citiem cilvēkiem – ar kolēģiem vai klientiem. Vienīgā atšķirība starp visām profesijām, ir tā, ka rakstītā veidā ētikas pamatprincipi ir rakstīti tikai skaitītam – noteiktam profesiju lokam. Proti, tie jau ir pieminētie juristi, mediķi, kā arī deputāti, futbolisti, lai cik netipiski tas šķistu. Tātad jāsecina, ka ētikas kodeksi kā rakstītu ētikas pamatprincipu kopums pastāv tikai atsevišķām profesijām.
