-
Medikamentu cenas Latvijā
2011. - 2015. g.
Tā, piemēram, Eiropas Farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācijas publiskotajā analīzē par medikamentu pieejamību un kompensāciju skatāms, ka no 112 pēdējos gados apstiprinātajiem jaunajiem medikamentiem, Latvijas pacientiem tiek kompensēti tikai 9, pārējie pieejami par pilnu cenu. Tikmēr Lietuvā valsts kompensē 30 jaunos medikamentus, bet Igaunijā 19. Lai arī Latvijā ir noteikti dažādi medikamentu kompensāciju apmēri, pacientu līdzfinansējums sastāda lielāko daļu. Kaut arī uz Eiropas Savienības fona Latvijā zāļu cenas ir vienas no zemākajām savienība, lielas problēmas medikamentu iegādei sagādā sabiedrības nelielais brīvo finanšu apmērs, par ko iegādāties zāles.
Zāļu pieejamības problēma ir ļoti būtiska, jo ņemot vērā sasniegumus medicīnā pateicoties jaunatklātajiem medikamentiem, daudzas smagas slimības var uzveikt vai ilgstoši ārstēt efektīvāk tieši ar jaunatklātajiem medikamentiem, kas Latvijas pacientiem lielākoties nav pieejami, jo valsts liedz tiem līdzfinansējumu, proti, pacientam medikamenti jāiegādājas par pilnu cenu, kas pie pašreizējā iedzīvotāju ienākumu vidējo rādījumu ir ļoti augsta cena. Tāpat šādas zāles nav iespējams iegādāties pensionēšanās vecuma iedzīvotājiem, jo viņiem vienkārši nepietiek finansiālie iztikas līdzekļi, lai nodrošinātu savas pamatvajadzības, tāpēc izvēlas vai nu medikamentus neiegādāties vispār vai iztikt ar lētāko, bet ne vienmēr labāko un efektīvāko variantu.
…
Latvijā, tāpat kā visā Eiropas Savienībā, zāļu cenas veidojas atkarībā no valsts zāļu cenas veidošanās īpatnībām, ražotāja sākuma cenu, izplatītāja, piegādātāja un nodokļu politikas. Zāļu cenu veidošanas principus nosaka 25.10.2005. Ministru kabineta noteikumi Nr. 803 "Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem". Noteikumi neattiecas uz kompensējamiem medikamentiem: “Kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto zāļu cenu veido saskaņā ar normatīvajiem aktiem par ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību.” . To, vai šie noteikumi tiek ievēroti, regulē Zāļu valsts aģentūra (turpmāk tekstā ZVA). Kā vienu no galvenajiem, pārmērīgi augstu medikamentu cenu aizsargmehānismiem, ZVA ir izveidojusi datu bāzi, kurā ir uzrādīta to medikamentu maksimāli pieļaujamā cena, kuri valstī ir pieejami. Tomēr joprojām saglabājas reāla iespējamība, ka mazumtirgotājs, konkrēta aptieka, vienu medikamentu tirgo un pat drīkst tirgot par augstāku cenu kā norādīts ZVA mājas lapas pieejamajā medikamentu un to cenu datu bāzē. Gadījumā, kad cilvēks konstatē, ka viņam nepieciešamos medikamentus konkrēts mazumtirgotājs pārdod par augstāku cenu kā norādīts ZVA datu bāzē, viņam ir tiesības uzdot jautājumu un saņemt pamatotu atbildi par situācijas iemeslu. Mazumtirgotājs netiek saukts pie atbildības par medikamentu tirgošanu par augstāku
