-
Emocijas, to veidi un izpausmes
Ļoti spēcīgi emocionālie uzbudinājumi var izsaukt, piemēram, galvas un kakla muskuļu sasprindzinājumu, vai otrādi, pēkšņu muskuļu atslābumu – „kājas neklausa”. [Vorobjovs, 2000, 153] Uzskatu, ka cilvēks nemaz nezina, ka emocijas tādā mērā ietekmē veselību, cilvēki par to īpaši nedomā, taču mūsdienās cilvēka emocijas var gūt aizvien negatīvāku nokrāsu saistībā ar ne tikai savām, bet arī ar valsts un globālākām problēmām, par kurām domājot, cilvēkam rodas negatīva reakcija un pašsajūta.
Emociju izpausmes.
„Vispilnīgāk un visspilgtāk emocijas izpaužas cilvēka sejā. Katrai emocijai ir sava mīmika. Pateicoties mīmikai, ķermeņa kustībām, runas emocionālajam komponentam, mēs uzzinam par citu pārdzīvojumiem, iejūtamies tajos un atbilstoši veidojam savas attiecības ar apkārtējiem.” [5] Uzskatu, ka lielai daļai cilvēku tieši šādi saistās emocijas – kā mīmikas un žestu parādīšana, balss tembra mainīšanās, kādu konkrētu kustību izdarīšana, kas raksturīgas emocionālo stāvokļu ekspresijai: “izteiksmīgas kustības (mīmika, pantomīmika (ķermeņa kustības), balss nokrāsa; emocionālas darbības; runas izmaiņas.” [Vorobjovs, 2000, 151] Emocionālie stāvokļi atspoguļojas gan lūpās, gan vaigu grumbās, gan acu šķēlumā, gan uzacīs, gan pieres grumbās, t.i., visā sejā kopumā un pēc tā, kā tiek izdarīti žesti, var pateikt, kāds ir cilvēka emocionālais stāvoklis.
…
Ikdienā cilvēki ik brīdi izjūt, pārdzīvo kādas noteiktas emocijas, bez tām cilvēka dzīve nav iedomājama, bet ne visi zina un spēj iedomāties, kāda ir to nozīme. „Ir noskaidrots, ka cilvēkam ir pastāvīga vajadzība pēc pārdzīvojumiem un emocionālas piesātinātības” [5]. Izpaužot emocijas, gan cilvēks pats bieži vien jūtas labāk, gan apkārtējie var labāk saprast šo cilvēku un līdz ar to izturēties saprotošāk, līdzjūtīgāk. „Ir veikti vairāki pētījumi, kuri pierāda, ka tieši emocionāli nelīdzsvaroti cilvēki, kuriem ir zems emocionālais intelekts, izdara vairāk noziegumus. Cilvēki, kuri nespēj saprast un analizēt savas emocijas, ir atstumtāki no pārējās sabiedrības, viņiem sagādā grūtības lēmumu pieņemšana, kā arī privātajā dzīvē šiem cilvēkiem nesokas īpaši spoži. Turpretī cilvēki ar augstu emocionālo inteliģenci un labi attīstītu spēju saprast un kontrolēt savas emocijas, ir ....
