-
Zīmolu patēriņš kā viena no sociālo prestižu raksturojošām iezīmēm
Simboli līdztekus valodai, tradīcijām, tehnoloģijām un vērtībām ir viens no ikvienas kultūras pamatelementiem. Jebkurš žests, artefakts, zīme vai koncepts, kas kaut ko vēstī vai izsaka, tiek definēts kā simbols. Pētīt simbolus ir būtiski, jo tie ir kopīgi visai sabiedrībai vai kādai tās daļai, tie izsaka kopīgas emocijas, informāciju un izjūtas un tādejādi pilda sociālās vienotības funkciju. (Abercrombie, Hill, Turner, 2000:352)
Vispirms ir nepieciešams noskaidrot, kas ir zīmols. Akadēmiskajā terminu bāzē (skat. 31.10.2008.) zīmols tiek saistīts ar uzņēmuma prečzīmi, firmas zīmi, logo u. tml., vārdu, vārdkopu, grafisku veidojumu, ar simbolu vai citu zīmi un kāds indivīdam un sabiedrībai veidojas un tiek veidots par kādu personu, firmu, preci vai pakalpojumu. Turpretī tirgzinībās šo jēdzienu skaidro kā kompānijas vai produkta nosaukumu, ar kuru kontaktējoties gan vizuāli, gan akustiski mērķauditorijai rodas iepriekš plānots noturīgs stereotipu klāsts. (Abizāre V., Pavlovska V., 2005).
„Vācu un angļu valodā lietotais vārds „Brand/brand” ir ģermānisms, kas sākotnēji saistāms ar „dedzināšanas, degšanas, ugunsgrēka” nozīmi un latviešu sarunvalodā tas izmantots aizguvumos no vācu valodas brandvīns, brandmūris. Angļu valodā vārds „brand” tiek lietots arī citās nozīmēs. …
Cilvēks ir sociāla būtne, kas ikdienā ik uz soļa sastopas ar citu cilvēku tiekšanos pēc varas, prestiža un apkārtējo atzinības. Patērētāju sabiedrībā cilvēki prestiža sasniegšanai izmanto gan materiālas, gan simboliskas vērtības. Ar to palīdzību tiek demonstrēts indivīda dzīvesstils, indivīda identitāte, vērtības un statuss. Ikviens indivīds vēlas sevi pozicionēt sabiedrībā pēc iespējas augstākā līmenī. Viens no variantiem, kā to izdarīt, ir ar zīmolu palīdzību. Tādēļ, lai labāk izprastu, kas ir sociālais prestižs, kas ir zīmols un kā tas var būt prestiža simbols, šajā nodaļā tiks apskatīta sociālā prestiža jēdziena interpretācija socioloģijā un zīmols kā sociālā prestiža simbols. Jēdziens sociālais prestižs patērētāju sabiedrībā ir pietiekami plašs un tam ir cieša saistība arī ar sociālo statusu. Sociālais prestižs ir viens no sociālā statusa aspektiem. Tas ietver gan ietekmi, gan cieņu un atzinību no citiem cilvēkiem, no sabiedrības. Statuss ir vispāratzītas pozīcijas sociālajās struktūrās, līdz ar to arī sociālais prestižs ietilpst sociālajās struktūrās. Lai izprastu jēdzienu „prestižs” vispirms ir jāanalizē jēdziens „statuss”. Socioloģijā jēdziens „statuss” tiek lietots trijās nozīmēs.
