-
Jaunievedumi un inovācijas zināšanu sabiedrībā
Atribūtu uzskaitījums
Tā ir radoša metode, lai atrastu jaunas idejas problēmu risinājumam un izmantotu idejas inovatīvos produktos un pakalpojumos. Šī metode ir ļoti noderīga savienojumā ar prāta vētras sesiju.
Metodes galvenā ideja ir “aizmirst” un atturēties no visa, ko esam mācījušies, domājot vienīgi par iespējamo risinājumu.
o Vispirms esošais produkts, pakalpojums vai sistēma ir ”jāsadala sastāvdaļās” (elementos).
o Pēc tam ir jāuzdod sev jautājums: “Vai šis elements, objekts vai struktūra ir nepieciešams kopējās funkcijas pildīšanai?”.
o Tālāk jautājums: “Vai ir vēl kādas iespējas radīt šādu elementu?” (ņemot vērā elementu īpašības, formu, materiālu, utt.).
o Kas notiek, ja mēs savienojam sistēmā elementus ar mainītiem atribūtiem (īpašībām) (LIAA, 2007).
Inovatīvo risinājumu novērtējums
Lēmuma pieņemšanas process. Palielina iespēju pieņemt pareizu lēmumu. Procesu veido – problēmas vai mērķa definēšana; nepieciešamas informācijas apkopošana; novērtējums; izvēle; atkārtota novērtēšana.
Punktu uzskaites sistēma. Var izmantot, ja tiek salīdzināti vairāki elementi. Veic kvantitatīvo salīdzinājumu. Novērtēšana sastāv no vairākiem posmiem – noteic kritēriju (kas tiek novērtēts); noteikt svarīguma koeficientus; iegūt informāciju; veikt salīdzināšanu.
Salīdzināšana jeb benchmarking. Nepārtraukts process, kurā notiek dažādu elementu salīdzināšana ar konkurentiem un tirgus līderiem. Process – noteikt, ko vēlas salīdzināt; noteikt potenciālos partnerus un noskaidrot, kas tiem vislabāk izdodas; jābalstās uz projekta plānu; jāsazinās ar izvēlētajiem partneriem un jāsastāda sadarbības līgums ar abpusēji izdevīgiem noteikumiem; nepieciešamās informācijas apkopošana atbilstoši līgumam; apkopotās informācijas apstrāde un analīze (jāuzsver salīdzinājums starp divām organizācijām); svarīgi noteikt aspektus, kuros citai organizācijai ir veicies labāk un jānosaka cēloņi; īstenot noteiktās darbības; visam jānorit saskaņā ar plānu un uzņēmums pilnveidosies (LIAA, 2007).
…
Inovācija aptver visas sabiedrības attīstības norises, sākot ar izglītību, zinātni, pētniecību, intelektuālā īpašuma aizsardzību, uzņēmējdarbības atbalstu zinātnes parkos, tehnoloģiskajos centros un biznesa inkubatoros, un beidzot ar uzņēmuma vadību, ražošanas organizāciju, tirgus izpēti un produkcijas realizāciju tirgū (LIAA, 2007). Jauns produkts vai pakalpojums, jauns tehnoloģiskais process, jauna uzņēmuma struktūra vai administratīvā sistēma, vai jauni plāni/programmas, kas pieder uzņēmuma locekļiem. Uzņēmuma pārmaiņu līdzeklis, reaģējot uz pārmaiņām ārējā vidē, vai priekšnosacījums ietekmei uz ārējo vidi (Damanpour, 2006; kā minēts Dubra, 2014).
