-
Racionāls uzturs
Konspekts20 Anatomija, veselība, medicīna, higiēna, Pārtikas tehnoloģija, kulinārija
Vielu maiņas procesiem un muskuļu darba veikšanai ir vajadzīga enerģija. Visa cilvēka organismam nepieciešama enerģija tiek nodrošināta ar uzturu. Uztura izmantošanas un uzņemšanas process organismā līdzīgs sadegšanai. Patiesi liela daļa produktu, tai skaitā ogļhidrāti un tauki pārvēršas siltumā (enerģijā), ogļskābā gāzē un ūdenī. Tikai olbaltumvielas dod rindu organismā neoksidētu produktu. Tādēļ sākumā kaloritāti noteica speciālos aparātos – kalorimetros (spēja izdalīt enerģiju). Enerģijas saglabāšanas likums ir absolūts, tas darbojas dzīvā organismā, tai skaitā cilvēka ķermeņa šūnās. Tādēļ ar uzturu pievadītajam enerģijas daudzumam jāatbilst dzīvības norisēs iztērētajam.
Īslaicīgas uztura kaloritātes nepietiekamības gadījumā daļēji patērē rezerves vielas, galvenokārt taukus un ogļhidrātus (gikogēnu). Pie ilgstoša enerģētiski pilnvērtīga uztura trūkuma organisms patērē ne tikai ogļhidrātus un taukus, bet arī olbaltumvielas, kas pirmkārt rada skeleta muskuļu masas samazināšanos. Rezultātā notiek vispārēja organisma pavājināšanās.
No otras puses, pie īslaicīgas uztura pārpilnības tā uzņemšana un utilizācija samazinās, palielinās urīna un izkārnījumu izdalīšanās.
Pie ilgstošās kaloritātes pārtēriņa daļa tauku un ogļhidrātu netiek izmantoti organismā tieši, bet nogulsnējas zemādas tauku veidā taukaudos. Tā rezultātā ķermeņa masa pieaug, pēc tam notiek aptaukošanās.
Fiziskā slodze un organisma vajadzības mūsdienās strauji samazinās. Slodzei samazinoties, obligāti jāsamazina ar uzturu uzņemtas enerģijas daudzums. Uzņemtās un patērētās enerģijas nesamērība ir par iemeslu tam, ka republikā katrai otrajai sievietei un katram trešajam vīrietim ir vismaz 10 kg lieks svars. Organisms neizlietoto uztura enerģiju deponē tauku rezervju veidā – 600 kalorijas (neizlietotas) dod 100 g taukaudu.…
svarīgi ievērot trīs prasības: 1) dažādību, 2) uztura sastāvdaļu līdzsvarotas attiecības, 3) mērenību. olbaltumvielas: tauki: ogļhidrāti 1:1:4-5. Ja šo attiecību neievēro, tad var rasties dažādas nelabvēlīgas novirzes organismā. Piemēram, ogļhidrātu pārmērības gadījumā, ja olbaltumvielu un tauku daudzums ir tuvs organisma vajadzībām, paaugstinās uztura enerģētiskā vērtība un ogļhidrāti pāriet taukos – šāds uzturs ir aptaukošanās cēlonis. Ja pastāvīgi pārēdas, uzņemot rafinētus, viegli izmantojamus ogļhidrātus (cukuru, konditorejas izstrādājumus, baltmaizi, makaronus, mannu), tad tam var būt nozīme aterosklerozes, cukura diabēta, zobu kariesa un citu slimību attīstībā. Ekonomiski attīstītajās zemēs ir pāraudzis rafinēto ogļhidrātu patēriņš, it sevišķi tas attiecas uz cukuru saturošiem produktiem.
