-
Senā Ēģipte
Māksla
• Ēģiptes mākslas sasniegtais līmenis arhitektūrā, skulptūrā, glezniecībā ir salīdzināms ar Senās Grieķijas un Romas mākslu, lai gan tā bija vismaz par tūkstoš gadiem vecāka.
• Senās Ēģiptes mākslas tradīcijas un celtnieku radošo rokrakstu ievērojuši tuvāku un tālāku zemju mākslinieki. Līdz pat mūsdienām. Arhitektūra – ieņem pašu nozīmīgāko vietu pārējo mākslu vidū, bet tās neatņemama sastāvdaļa – tēlotājmāksla.
• Ēģiptes sakrālā māksla un arhitektūra kalpo mirušo kultam.
Arhitektūra
• Piramidas sāk būvēt vissenākajā pagātnē. (3.gt p.m.ē.)Tās būvē uz klinšainas pamatnes, kuras vajadzēja nolīdzināt. Tās vajadzēja noorientēt uz Ziemeļiem. Līdz tuvākajām kaļķakmens raktuvēm uzbūvēt ceļu. Sagatavošanas darbi prasītu vismaz 10 gadus.…
Reliġija • Senatnē cilvēki ticēja, ka bez pasaules, kurā viņi dzīvo, pastāv vēl dievu pasaule. Cilvēki domāja, ka dievi ir pārāki par viņiem. • Dievi nosaka visu cilvēka dzīvi, ir viņam labvēlīgi un pasargā no nelaimēm. Dievi spēja būt arī bargi un sodīt cilvēkus, ja viņi pienācīgi negodināja dievus. • Galvenie dievi: Amons – visu dievu valdnieks un tēvs. Saules dievs. Visspēcīgākais no visiem dieviem. Ozīriss – augu valsts un atdzimšanas dievs. Izīda – auglības dieviete, kura dzemdējusi dievu Horu. Hors – Ozīrisa un Izīdas dēls. Vienmēr attēlots ar ērgļa galvu. Saules un debesu dievs. Bastete – dieviete kaķgalve. Viņu pielūdz sievietes un meitenes, kuras vēlas laimi mīlas dzīvē un bagātus mīļākos. Bastete ir sieviešu un kaķu aizbildne kā arī Mēness dieviete. Anubiss – balzamēšanas dievs. Pazemes valdnieks. Tots – zināšanu un gudrības dievs. Hatora – mīlas dieviete. Sets – ļaunuma iemiesojums, visu ļauno garu pavēlnieks. Ptahs – amatnieku un mākslinieku dievs Sehmeta – zīlēšanas, atmaksas, soda un pakļaušanas dieviete. Nuta – debesu dieviete Tauerta – grūtnieču aizbildne. Hapi – dievs, kas tiek attēlots ar krokodila galvu. Valda pār Nīlu un ir atbildīgs par ikgada plūdiem. Bess – dziesmu, deju, bērnu, māju un prieka aizbildnis.
