Kopsavilkums
Var secināt, ka valstij ir pienākums būt sociāli atbildīgai, kā arī sabiedrības locekļiem ir nepieciešams ievērot pienākumus, lai neaizskartu citu intereses. Sociāli atbildīgas valsts rīcība notiek visas sabiedrības interesēs, rodot labākos un taisnīgākos risinājumus atbilstoši tā brīža ekonomiskajai, demogrāfiskajai situācijai un citiem faktoriem.
Pēc referāta izstrādes un dažādu avotu izpētes, varu izdarīt secinājumus par sociāli atbildīgas valsts principu, Latviju kā sociāli atbildīgu valsti, kā arī izvirzīt dažus diskutējamus problēmjautājumus.
1. Sociāli atbildīgā valstī pienākumi ir gan valstij, gan katram indivīdam, jo tikai tādā veidā ir iespējama efektīva sociālā attīstība, iespēju vienlīdzība un citi sociālas valsts aspekti.
2. Jau pats jēdziens “sociāli atbildīgas valsts princips” ietver domu, ka rīcībai ir jābūt pamatotai un atbildīgai, rūpējoties par sabiedrību kopumā.
3. Sociāli atbildīgas valsts princips ir vispārējais tiesību princips, kas sastāv no četriem pamatelementiem, nodrošinot sociālu palīdzību, aizsardzību, sociālo taisnīgumu un sabiedrības locekļu pienākumu apziņu pret sabiedrību.
4. Latvija ir savā ceļā, lai sasniegtu citu Eiropas valstu labklājības līmeni, un šai šķietamajai iepalikšanai ir vairāki iemesli – gan 50 nebrīves gadi, gan ekonomiskā krīze, gan mazais iedzīvotāju skaits un nepārtrauktā emigrācija.
5. Satversme paredz to, ka Latvija ir sociāli atbildīga valsts, vienlaikus Satversmes tiesas spriedumos tiek paustas atziņas, kas valstij dod jaunus uzdevumus, lai tuvotos ideālam par sociāli atbildīgu valsti.
…
Sociāli atbildīgas valsts princips Referāts Tiesību teorijā Ārvalstu pētījumos salīdzinoši plaši aplūkots temats par sociāli atbildīgas valsts principu, savukārt Latvijā tas pētīts ļoti maz un par šī principa pastāvēšanu liecina vien daži tiesu nolēmumi un atsevišķi raksti presē. Lai gan sociālo tiesību jautājumi skar katru Latvijas iedzīvotāju, sociāli atbildīgas valsts principa teorijas un prakses pētniecībai Latvijā līdz šīm nav pievērsta pietiekama uzmanība. Nenoliedzami, ka sociāli atbildīga valsts princips nemitīgi attīstās kopā ar sabiedrību, līdz ar to nebūtu lietderīgi ierobežot principa attīstību, detalizēti nosakot tā saturu. Tomēr, tiesību piemērotājiem jābūt vienotai izpratnei par sociāli atbildīgas valsts principa elementiem un neierobežojamo tiesību minimumu. Īpaši ņemot vērā to, ka sociāli atbildīgs valsts principa īstenošanas apjomu tiešā veidā ietekmē valsts ekonomiskās iespējas. Šajā darbā vēlos vairāk pastāstīt par sociāli atbildīgas valsts principa vēsturisko izcelšanos, tā elementiem, starptautiskiem līgumiem un vienošanām, kuros princips tiek nostiprināts, citu valstu nostāju par sociāli atbildīgas valsts principa ieviešanu, kā arī to, vai Latvija ir sociāli atbildīgas valsts.
