-
Dzimumatšķirības farmakokinētikā
Zāļu vielu vai/un tās metabolītu ar mazaktīvo sekrēciju un reabsorbciju ekskrēciju caur nierēm nosaka Glomerulārais Filtrācijas Ātrums (GFĀ), kas ir atkarīgs no ķermeņa svara. Sakara ar to, ka GFĀ ir augstāks vīriešiem, dzimumatšķirības ekskrēcijā izskaidro tikai ar ķermeņa svara atšķirībām starp dzimumiem un parasti pēc ķermeņa svara normalizācijas šīs atšķirības izzūd.
Tomēr, pētot metotreksāta renālo ekskrēciju, dzimumatšķirības bija paradītas arī pēc ķermeņa svara normalizācijas, liecinot par to, ka vismaz dažos gadījumos, piem. preparātiem ar šauro terapeitisko indeksu, ir nepieciešami ievest dzimumspecifisko dozēšanu.
Zāļu vielām ar aktīvo sekrēciju dzimumatšķirības renālajā ekskrēcijā ir daudz izteiktākas. Piem., organiskajam katjonam amantadīnam ir daudz augstāks renālais klīrens vīriešiem nekā sievietēm. Žurkām jau ir ticami pieradīts, ka organisko jonu renālā ekskrēcija atrodas zem dzimumhormonu kontroles, tomēr, cilvēkiem ir vajadzīgi speciālie pētījumi, lai apstiprinātu šo teoriju.
…
Kopš 1998. gada, kad bija pieņemts FDA noteikums par vienādo vīriešu un sieviešu dzimtas pārstāvju piedalīšanos visos klīniskajos pētījumos, parādījās vairāki dati par dzimumatšķirībām farmakoloģiskajā atbildē, kuras var ietekmēt zāļu farmakoloģisko efektivitāti un blakusefektus, it īpaši lietojot dažādus anestētiķus, HIV-1 terapijas un pretaritmijas preparātus. Visintensīvāk tiek pētīta dzimumatšķirību farmakokinētika, bet diemžēl, šī pētījumi bija izdarīti lietojot galvenokārt grauzējus kā dzīvnieku modeļus un iegūtie rezultāti ne vienmēr var izskaidrot tās dzimumatšķirības cilvēka gadījumā, tātad ir nepieciešami vairāki klīniskie prospektīvie pētījumi abu dzimumu cilvēku populācijā, kuros var plašāk izpētīt dzimuma ģenētisko īpatnību un hormonālā līmeņa ietekmi uz dzimumatšķirību farmakokinētiku (visvairāk uz zāļu vielu metabolismu). Šajā referātā mēs, galvenokārt, koncentrēsimies uz dzimumatšķirībām divos farmakokinētikas elementos – zāļu vielu metabolismā un ekskrēcijā.
