-
Hidroloģija. Vitrupes upes baseins
Vitrupes ielejveida pazeminājums atrodas Limbažu rajonā, ZZR-DDA virzienā šķērso Metsopoles līdzenumu līdz vidusdaļu starp Nabi un Ķirbižiem. Igates – Lādes ezera ieplaka to savieno ar Limbažu – Nabes senieleju un Aģes ielejveida pazeminājumu. Garums – 35 km, platums augšmalā – 750-800 m, dibenā 125-500 m, dziļums – 12-18 m (līdz Dziļezera dibenam 46, 3m). Sakrīt ar Vitrupes senās apraktās ielejas Z daļu, kur maksimālais iegrauzums pamatiežos sasniedz 77 m zjl. Z daļu aizņem Vitrupes senieleja, D daļu – Vitrupe subglaciālā iegultne ar Jumpravas ezeriem un Reiņupi. Gandrīz paralēli stiepjas lēzeni, zemi izspieduma vaļņi – morēnuvāli, kam atsevišķās vietās uzguļ rievotās morēnas. Šauri, izteikti gareni izspieduma vaļņi atrodas arī Vitrupes subglaciālajā iegultnē. Uz D no Blomes, zemesšaurumā starp Riebezeru un un Dziļezeru, auziņu ezerā un uz D no tā tie veido šauras osveida grēdas – tutānus. Lāzenākās nogāzes un to apkārtne iekultivētas, stāvās nogāzes un tutānus starp Riebezeru un Dziļezeru klāj mežs ar lielu platlapju īpatsvaru. Dibens pārpurvojies vai aizaudzis ar krūmiem, noteces apstākļu ziņā labvēlīgākās vietās ir pļavas. Dziļezers un riebezers ar apkārtējo ainavu veido dabas liegumu un atrodas biosfēras rezervātā (Latvijas daba, 1994.-1998.).
Vidējā gaisa temperatūra janvārī piejūrā – 4°C, tālāk -5°C, jūlijā +17°C. Nokrišņu daudzums pakāpeniski samazinās virzienā uz jūru, robežās no 850 mm – 650 mm gadā. Bezsala periods – 140 līdz 160 dienas (Latvijas ģeogrāfijas atlants, 2009.).
Teritorijā sastop tipisko podzolu jūras tuvumā ar smilti, velēnu podzolaugsni un pseidoglejoto augsni atlikušajā teritorijā, ar mālsmilti un smilšmālu. Atsevišķās teritorijās novēro velēnu glejaugsni un velēnpodzolēto glejaugsni. Sastop augstos purvus. Baseinā egļu – sīklapju meži (Latvijas ģeogrāfijas atlants, 2009.).
…
Hidroloģija (Ģeog2003) Upe un tās baseina morfoloģija, morfometrijas un noteces rādītāju noteikšana Vitrupes upes baseins Noteces apjoms Vitrupes upē ir 604519*106. Noteces apjoms W ir ūdens daudzums, kas izplūst caur upes (ūdensteces) šķērsgriezumu noteiktā laikā. Noteces apjomu iespējams aprēķināt par pamatu ņemot gan diennakts, dekādes, mēneša un arī gada laika griezumu (Zīverts A., 2004.). Salīdzinot ar citām Latvijas upēm, secinu, ka noteces apjoms ir vidējs un atkarīgs no dažādiem apstākļiem, kas izmaina noteces apjomu. Aprēķinātais pavasara palu maksimālais ilggadīgais vidējais caurplūdums ar pārsniegšanas varbūtību p=1% rezultāts ir 32.24 m3/s, p=5% 23.85 m3/s, p=10% 20.31 m3/s %, p=25% 15.79 m3/s. p=1% nozīmē to, ka reizi simts gados. Aprēķinātais vasaras mazūdens perioda 30 dienu minimālais Q ar nodrošinājumu p=95% rezultāts ir 0.07%.
