SECINĀJUMI
1. Nāvessods ir un bija viens no bargākajiem sodiem un kas ir pretrunā ar cilvēktiesībām.
2. Nāvessods ir atcelts daudzās pasaules valstīs, bet diemžēl vēl dažās tas tiek piemērots.
3. Ar katru gadu nāvessods tiek piemērot arvien retāk, taču nav zināma nāvessoda statistika Ķīnā, jo nāvessods ir valsts noslēpums.
4. Latvijas Republikā nāvessodu varēja apžēlot valsts prezidents.
5. Nāvessods ir tiesiski pamatota slepkavība par sevišķi smagu noziedzīgo nodarījumu.
6. Latvijā pēdējo reizi nāvessods tika izpildīts 1996.gadā, bet nāvessods no Krimināllikuma izslēgts tikai 2011.gadā. Tātad no 1996.gada līdz 2011.gadam nāvessods tika saglabāts, kā viens no iespējamiem sodiem par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos.
7. Nāvessods tiks atcelts. Nevienam cilvēkam šādu sodu nedrīkst piespriest vai izpildīt.
8. Nāves sods pārkāpj neatņemamās tiesības uz dzīvību, kas iekļautas Vispārējā cilvēktiesību deklarācijā
…
Referāta tēma ir nāves sods. Šādu tēmu autore izvēlējās, lai papildinātu savas zināšanas šajā tēmā un arī cilvēktiesībās. Referāta ietvaros autore aplūkos valstis, kurās nāves sods vēl ir spēkā, kā arī aplūkos valstis, kurās nāves sods jau ir atcelts, kā arī aplūkos iemeslus, šo soda atcelšanai. Referāta mērķis ir – Aplūkot un analizēt nāves sodu, un to atcelšanas iemeslus. Lai autorei būtu vieglāk sasniegt izvirzīto mērķi autore izvirza sekojošus uzdevumus: 1. Aplūkot nāves soda jēdzienu; 2. Noskaidrot nāvessoda veidus; 3. Aplūkot nāves soda mērķus; 4. Aplūkot valstis kurās nāves sods vairs netiek piemērots; 5. Aplūkot valstis, kurās nāves sods vēl tiek pielietots. referāta ir izmantotas tiesību interpretācijas metodes: • Sistēmiskā metode – autore darbā noskaidro tiesību normas jēgu saistībā ar citām tiesību normām; • Vēsturiskā metode – autore darbā noskaidro tiesību normas jēgu, ņemot vērā apstākļus, uz kuriem pamatojoties tā radīta. referātā tiek izmantotās šādas metodes • Deskriptīvā jeb aprakstošā – nāves soda raksturojuma izpēte; • Analītiskā metode – analizējot tiesību literatūru, tiesību aktus, judikatūru, lai sniegtu secinājumus, par pētīšanas laikā analizētajiem jautājumiem • Pētījuma objekts referāta darbs tiek rakstīts krimināltiesības. • Pētījumā priekšmets – nāves sods. Referāta struktūra raksturojums: Pirmajā nodaļā autore aplūko un analizē nāves soda jēdzienu un to veidus. Otrajā nodaļā autore aplūko un analizē valstis, kurās visvairāk tika piemērots nāvessods, kā arī tabulas veidā norādīja, kurā gadā konkrētā valstī tika izpildīts nāvessods. Šajā nodaļā autore arī aplūkoja Eiropas Savienības nostāju pret nāvessodu. Trešajā nodaļā autore aplūkos un analizēs nāvessodu Latvijā. Aplūkos arī kādēļ tas tika izslēgts no Krimināllikuma. Šajā nodaļā autore aplūko un analizē nāvessoda vēsturisko attīstību un piemērošanu. Trešajā nodaļā autore arī analizēja nāves soda atcelšanu un apžēlošanu.
