-
Eiropas Monetārā sistēma
Konspekts3 Bankas, finanses, vērtspapīri, Ekonomika, Starptautiskās organizācijas
• Vienota valūta ir izdevīga tūristiem, jo, ceļojot pa EMS dalībvalstīm, nav nepieciešamības mainīt naudu un maksāt ar naudas maiņu saistītās komisijas nodevas. Vienotas naudas sistēmas ieviešanas process ir ilgstošs, nevis vienreizējs naudas maiņas akts. EMS izveidošana noritēja trīs posmos:
• sagatavošanās posms līdz 1996. gada 1. janvārim;
• organizatoriskais posms līdz 1998. gada 31. decembrim;
• nobeiguma posms līdz 2002. gada februārim, kad Eiro no valūtas, kas lietota vienīgi bezskaidras naudas darījumiem, beidzot tika laista apgrozībā, kā monētas un banknotes.
Aprakstiet, kā notika eiro nosaukuma un veidola izstrāde.
Par eiro simbola izstrādi Eiropas Komisija (EK) rīkoja iekšēju konkursu. Tika izskatīti apmēram 30 darba varianti, pārbaudot sabiedrības viedokli par desmit no tiem. Eiro valūtas dizaina izstrāde prasīja vairākus gadus ilgu plānošanu un sagatavošanos, lai iegūtu līdzsvaru starp estētisku izskatu, praktiskiem izmēriem un aizsardzības elementiem, un rezultātā tika izstrādāts to septiņu banknošu un astoņu monētu veidols, kuras bija jālaiž klajā 2002. gada janvārī.
Visām banknotēm visās eiro zonas valstīs ir vienāds izskats. Monētu viena puse visās valstīs ir noformēta vienādi, bet otra - katrā valstī izdotajām monētām atšķiras.
Tikai Eiropas Centrālajai bankai (ECB) ir tiesības atļaut eiro zonas valstu centrālajām bankām emitēt eiro banknotes. Valstu centrālo banku kopīgs pienākums ir tās iespiest un laist apgrozībā. Monētas emitē eiro zonas dalībvalstis - tādā daudzumā, ko katru gadu apstiprina ECB.
…
Eiropas Monetārā Sistēma (EMS): iekārta, mērķi, sasniegumi, „paritātes režģis”, savstarpējais atbalsts, ekijs, EMS versijas. EMS elementi un mehānismi. Eiropas Monetārā Savienība (EMU). Māstrihtas līgums. Eirosistēma. Mērķi, instrumenti, stratēģija. ES kā valstu savienība prasa to integrēšanos vienotā veselumā. Integrācija ir saimnieciskās dzīves internacionalizācijas forma, piem., brīva tirdzniecība starp valstīm, muitas savienība, kā arī monetārā savienība. Eiropas Ekonomikas un monetārā savienība (EMS) ir augstākā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ekonomiskās integrācijas pakāpe. Tas vienlaikus ir ES galvenais instruments, lai sasniegtu tās ekonomiskās politikas pamatmērķus - stabilu izaugsmi un zemu inflāciju. EMS izveidošanas pamatā ir ideja par lielas, stabilas ekonomiskās un finanšu zonas radīšanu. Ekonomikas un monetārā savienība nozīmē: - vienotu valūtu - eiro - visās EMS valstīs jeb eiro zonā; - vienotu monetāro politiku visā eiro zonā, ko īsteno Eiropas Centrālā banka kopā ar eirozonas valstu centrālajām bankām. Tās galvenais mērķis ir cenu stabilitāte; - ekonomiskās un fiskālās politikas koordināciju starp dalībvalstīm. Dalība EMS dalībvalstīm nozīmē stabilitāti un ekonomikas izaugsmi. Tas ietver dzīves līmeņa celšanos, plašāka preču un pakalpojumu tirgus pavērtās iespējas, lielāku politisko ietekmi un ciešāku integrāciju ar pārējām valstīm.
