-
Socioloģija manā ikdienā
Līdz ar to var teikt, ka socioloģijai (ne kā zinātnei, bet kā tās būtībai) daļēji ir arī varas un kontroles iespējas. Arī šādi cilvēki ir sastopami manā ikdienā. Sabiedrībā ir izveidojušies daudzi stereotipi par noteiktām jomām, piemēram, konkrētiem cilvēkiem, profesijām, prestižām vai neprestižām lietām. Daudzus tas ietekmē. Arī es dzīvē esmu veidojusi viedokli balstoties uz stereotipiem. Tas gan būtu nepareizi izteikt viedokli, par ko tu nemaz neesi pārliecināts, tikai balstījies uz tautā it kā pieņemto.
Cilvēkam būtu grūti eksistēt, ja viņš būtu viens. Tādēļ viņam ir fiziski nepieciešams kontaktēties un uzturēties kopā ar cilvēkiem. Lai būtu, kas viņu atbalsta, māca, dalās kopīgās interesēs. Tas arī veido sociālās grupas. Tās būs vienmēr. Nav noteikti jābūt konkrētam skaitam vai pēc iespējas vairākiem cilvēkiem grupā. Tie pat var nesatikties un neietekmēt viens otru, taču var atrasties vienā grupā. Katrs no mums nemaz neapzinās, pie cik daudz sociālajām grupām var patiesībā piederēt, bet tas arī nemaz nav vajadzīgs.
…
Socioloģijas jēdzienu var interpretēt dažādi, taču man tas saistās ar kādu zinātnes nozari par sabiedrību, par cilvēkiem gan indivīdiem, gan grupām. Katru dienu mēs ikdienā sastopamies ar dažādiem cilvēkiem. Daži no viņiem mums ir pazīstami, daži nē. Ar katru cilvēku mēs varētu atrast kādu līdzību, ar kuru mēs iederētos vienā grupā, vai tas ir pēc materiālā stāvokļa, pēc rases, tautības, dzimuma, vai izglītības līmeņa, vai savādāk. Savā ziņā varam būt kopā kādā sociālajā grupā ar jebkuru cilvēku. Jau piedzimstot mēs uzreiz esam piederīgi, kādai sociālajai grupai, nemaz neapzinoties un bez iespējas izvēlēties. Piemēram, kādā ģimenē tu dzīvo, kādā slānī pēc materiālās vērtības jūs piederat, kādā valstī tu dzīvo, kādu kultūru tu piekopj. Katrs cilvēks ir indivīds ar brīvo gribu un izvēli (vismaz mūsu valstī), taču neapzināti ir kāds, kurš mūs vada un daļēji nosaka, kā mums dzīvot un veidot savu ikdienu.
