-
Svarbumbu celšanas psiholoģija
Tie atlēti, kuri asi reaģē uz trenera aizrādījumiem izdala kortizolu un citus stresu izsaucošus hormonus. Šo hormonu iedarbība izsauc virkni fizioloģisku izmaiņu negatīvajā sfērā – palielina muskuļu tonusu, samazina šūnu sistēmas efektivitāti, izsauc jebkura veida neiromuskulāro koordināciju. Tā rezultātā atlēti ātrāk izsmeļ savas iespējas slodzes vai sacensības sākuma fāzē. Izvairīties no pāragra spēku izsīkuma var tikai realizējot modeļa treniņu metožu pielietojumu.
Ideomotorie trenņi vai domās radītie priekšstati ir efektīvs variants kā attīstīt motorās kustības. Zinātniski ir pierādīts, ka domās radītie priekšstati par kādu no kustībām zemapziņā ieslēdz arī muskuļu kontrakciju mehānismus, tādējādi realizējot arī fizioloģisko funkciju attīstīšanu. Sakarā ar to daudzi speciālisti uzskata, ka ideomotorie treniņi, kas ir saistīti ar kustību priekšstatu radīšanu atstāj tiešu un pozitīvu efektu uz darbaspējām. Šie treniņi ir spējīgi pilnveidot tehnikas dinamisko stereotipu, uzlabojot ne tikai tehniskos parametrus, bet arī taktiskos manevrus un sacensību stratēģiju. Domās izpildot ātras kustības pilnveido šo kustības ātrumu reālajā izpildījumā. Mūsdienu treniņu procesā ideomotorie treniņi ir neatņemama atlētu sagatavošanas komponente. „Tev jāspēj vizuāli iztēloties, kā tu pacel svaru”. Ja tu pirms stieņa celšanas savā prātā iztēlojies, kā veiksmīgi veic atkārtojumu, nekas tevi neapstādinās. Attieksme ir viss un tā vienmēr būs nozīmīgākais ierocis, kas ir tavā arsenālā. Attieksme var atvērt durvis un aizvest uz vietām, kas šķitušas neiespējamas. Tāpat attieksme paaugstina tavu spēju robežas. Attieksme atšķir čempionu no viduvēja atlēta.
Sāc dienu ar pozitīvu attieksmi, mostoties no rīta, un beidz dienu ar pozitīvu attieksmi ejot gulēt. Attieksme iesakņosies dziļi dvēselē, izdalot adrenalīnu un vedot pie lieliem rezultātiem un veiksmes. Īstā attieksme pirms treniņa, treniņa laikā un pēc treniņa liks svariem un spēkam – arī rezultātiem palielināties.
…
Svarbumbu celšanas sportā, kā ikvienā sporta veidā nepieciešama laba ne tikai fiziskā sagatavotība, bet arī psiholoģiskā, kuru var lielā mērā veicināt trenera un audzēkņa sadarbība. Trenerim ir jāprot motivēt, norādot ne tikai uz kļūdām un nepilnībām, bet arī uz visu labo, uzslavēt par to, kas izdodas, jo svarbumbu sportā liela nozīme ir pareizam tehniskam izpildījumam. Ja tehniski vingrinājumi tiek precīzi izpildīti, tad gaidāms arī rezultatīvāks sniegums, jo tiek fizioloģiski atbilstoši izmantots muskuļu spēks. Nepareizi pildot viegli ir iedzīvoties traumās.
