-
Pusaudžu vecumposma īpatnības
Raksturīgi, ka šajā vecumā pusaudži maina savas brīvā laika nodarbes veidus. Piemēram, mācību gada sākumā viņai patika dejot, bet pēc pāris mēnešiem tas viņai apnika, bet tad viņa izdomāja, ka vajadzētu iestāties foto pulciņā, bet vēl pēc mēneša gribēja iestāties mākslas skolā. Viņai gribētos pamēģināt visas nodarbes, kas ne būt nav sliktākā īpašība.
SECINĀJUMI
Salīdzinot teorētisko bāzi par šo vecumposmu ar manu novērojumu ir skaidrs, ka šajā vecumā ir raksturīga sevis apzināšanās procesa veidošanās, tas ir saistīts ar ES koncepciju, kas ieņem vienu no nozīmīgākām vietām pusaudžu periodā psihiskās attīstības sistēmas. Manuprāt, Sabīne meklē savu ES, izmēģinot savas iespējas dažādos veidos. Kā vairuma pusaudžu arī Sabīnei ir spilgti izteikta tieksme līdzināties izvēlētajiem, idealizētajiem tēliem. Šoreiz tā ir mūzikas dīva Britnija Spīrsa.
Viņas kaprīzes un iegribas, kā arī vēlme pašapliecināties ir izskaidrojama ar šajā vecumposmā raksturīgajām iezīmēm – apliecināt sevi un būt neatkarīgai.
…
Pusaudžu periodu galvenokārt var raksturot ar apziņas par sevi maiņu, kas sakrīt ar pusaudža fizioloģiskām izmaiņām. Var notikt izmaiņas arī pusaudža uzvedībā, kā arī notiek dzimumhormonu pastiprināta ieplūšana asinīs, kas izsauc dažādas reakcijas – no garastāvokļa maiņām līdz pat histērijai vai depresijai. Pusaudzim sāk parādīties apmatojuma pazīmes, pūtīšu veidošanās, kā arī menstruāciju/pollūciju sākšanās. Tieši pusaudža vecumā bērns sāk interesēties par saviem pārdzīvojumiem, personības īpašībām, savām spējām, rīcību. Tomēr šajā vecuma periodā viņš vēl neprot izanalizēt, izdalīt un attīstīt savas atsevišķās īpašības, izprast to savstarpējo saikni, atšķirt savā uzvedībā un raksturā būtisko no nebūtiskā. Šīs iezīmes varētu izskaidrot pusaudža nenoturību un nelīdzsvarotību, kas paaugstina pašvērtējumu, gan otrādi – liek šaubīties par sevi.
