-
Moriss Balsons "Kā izprast klases uzvedību"
Pašdisciplīnas audzināšana balstās uz brīvību un demokrātiju, tādēļ tā ir iespējama tikai demokrātiskā skolā. Skolēniem jābūt gataviem uzņemties atbildību par pašu izdarīto izvēli. Autoritārā skola pašdisciplīnu iemācīt nespēj, jo tajā skolēniem liegta izvēle. Tas pats sakāms par visatļautības skolu, kurā skolēni nesaredz un neizjūt savas izvēles sekas. Skolēniem jādod iespēja brīvi lemt pašiem, tikai viņiem jādarbojas zināmas kārtības ietvaros.
Skolās izsenis tikusi atbalstīta sacensība, kas sadala skolēnus zaudētājos un uzvarētājos. Tas rada uzvedības problēmas zaudētāju grupā, tiek izjaukta klases harmonija, sadarbība. Pašpaļāvīgi skolēni ir pārliecināti, ka spēs izpildīt izvirzītās prasības, tāpēc nemēģina pārkāpt uzvedības normas.
Prasība pēc savstarpējas cieņas sabalsojas ar prasību pēc indivīda pašnoteikšanās tiesībām, pēc tiesībām katram izlemt, kas ir vērtīgs, ko darīt, kā izturēties, un arī paredzēt lēmumu sekas. …
Recenzija- Skolotājam ir būtiska ietekme uz bērnu attīstību. Skolotājs ne tikai lielā mērā var vērst par labu to ļaunumu, kas bērniem nodarīts mājās un sabiedrībā, bet arī palīdzēt tiem veidot pareizus priekšstatus gan par sevi, gan par citiem, gan sabiedrību kopumā. (Balsons, 1995, 202) Ja vēlamies dziedināt grūti audzināmu bērnu, tad šim darbam mums ir vajadzīga liela pacietība, draudzība un tuvākā mīlestība. Bērnam ir vajadzīgs līdzcilvēks, kas interesējas par citiem, viņš to jūt pat tad, ja neizprot šo interesi. Ja kādā gribam aizdegt kopības izjūtu, tad mūsu uzdevums ir iegūt bērnu un transponēt viņa interesi uz citiem. Mums nav cita ceļa, jo pirmām kārtām vajag uzmodināt šo kopības izjūtu. Kopības izjūta ir iekšēji saistīta ar cilvēka attīstību. Bērns, kam ir kopības izjūta, dzird un redz labāk, viņš spēj iegūt draugus, viņš ir labāks līdzcilvēks un viņam ir arī vairāk sapratnes par citiem, jo viņš, pateicoties kopības izjūtai, spēj pareizi ar acīm redzēt, dzirdēt ar savām ausīm, just ar savu sirdi.
