Secinājumi un priekšlikumi
Šī referāta ietvaros autore izskatīja, viņasprāt, svarīgākos un uzmanības vērtos zvērinātu tiesu izpildītāju tiesību, pienākumu un atbildības aspektus. Ir jāsecina, ka šajā nelielajā darbā tika skarti vairāki jautājumi, kuru risināšanā un/vai vismaz precīzākajā definēšanā būtu tiešā viedā iesaistāma likumdevēja vara, kā arī pastarpināti – arī pārējie divi valsts varas atzari. Tādējādi, darba sākumā izvirzīto hipotēzi var uzskatīt par apstiprinājušos. Šie jautājumi arī var kļūt par tematiem tālākai un padziļinātai izpētei pētniecisko darbu izstrādē. Tie ir:
1. Zvērināts tiesu izpildītājs kā brīvā profesija un vienlaikus kā valsts amatpersonai pielīdzināma profesija: vai nepastāv zināma pretruna?
2. Latvijas Republikas spēkā esošajās likumdošanas normu formulējumu (piemēram, „ātri un kvalitatīvi”, „rupja neuzmanība”) precizitāte: vai tās nebūtu jādefinē precīzāk, lai tās neizraisa pārprašanu?
3. Latvijas zvērinātu tiesu izpildītāju ienākumi: vai to līmenis atbilst veicamajiem amata pienākumiem un nav pārāk liels salīdzinājumā ar citu valsts amatpersonu izpeļņu?
4. Iespējamas sazvērestības un pārkāpumi zvērinātu tiesu izpildītāju rīkotajās izsolēs: vai valsts ir tiešām bezspēcīgā to profilaksē un apkarošanā?
Tie visi ir atklāti jautājumi, kuri var būt par pamatu ilgai diskusijai un, cerams, arī efektīvai rīcībai no valsts varas puses. Referāta autores priekšlikums būtu viennozīmīgi pievērsties šo jautājumu risināšanai, jo precīzas un sabiedrībai saprotamas likuma normas, kā arī valsts efektīva darbība likuma pārkāpumu novēršanā un valsts amatpersonu adekvāts atalgojums, nepārprotami, sekmē iedzīvotāju uzticēšanos savai valstij un tās amatpersonām, kā arī ceļ cilvēku patriotismu un attīsta pilsonisko sabiedrību.
…