Plānošana - mērķa nospraušana kādam nākotnes laika periodam un izlemšana, kas būtu darāms, lai šos mērķus īstenotu. Nospraužot mērķus, jācenšās paredzēt nākotnes situāciju, jānosaka vēlamā rīcība un nepieciešamie resursi.
Plānošanai izmantoju savu vecāku z/s’’Saules’’. Kopējā zemes plātība z/s’’Saules’’ 23.7 ha, saimniecība atrodas aksātāja. Saimniecībā neizmanto algotu darba spēku. Ģimenē 3 cilvēki (viens pensionārs). Kartupeļu audzēšanai izmanto 21 ha.
2001.gada situācija lauksaimniecībā, kartupeļu audzēšanā Latvijā.
Kartupeļus Latvijā audzē jau kopš 17.gs. Tā tiek uzskatīta par otro maizi, bet šajā mūsu zemes atjaunotnes posmā tie daudzviet laukos ir kļuvuši par pirmo. Kartupeļu nozīmīgākā daļa ir ciete. Tās saturs bumbuļos var būt no 12-20% un pat vēl vairāk. Ciete vairāk veidojas tajos bumbuļos, kuriem ir ilgāks vaģitācijas periods un kuri auguši saulainā vasarā. No cilvēkam nepieciešamajām 20 olbaltumvielām kartupeļos ir 14 un tas ir vairāk nekā citos kultūraugos. Kartupeļus izmanto ļoti daudzu produktu ražošanai:izgatavo čipšus, kartupeļu salmiņus, cieti, kartupeļu frī u.c. tos izmanto arī parfimērijas un līmes rūpniecībā. No kartupeļiem ražoto spirtu izmanto farmācijā, parfimērijā, dzērienu rūpniecībā.
Šogad kartupeļu ražu prognozē par 41 tūkstoti tonnu mazāku nekā pērn. Plānotā šā gada kopraža 707.7 tūkstoši tonnas. Šogad kopējie kartupeļu stādījumi ir 48 tūkstoši ha, kas ir nedzaudz mazāk nekā pagājušā gadā, bet vidējā ražība 147cnt/ha. Kartupeļu raža dažādos Latvijas novados ir krasi atšķirīga un līdzīga situācija pēdējos gados neesot novērota. Kartupeļu ražas lielā atšķirība saistīta ar laika apstākļiem. Smilts augsnē kartupeļi padevušies labi, taču citur raža ir ļoti maza. Arī cenas šogad ir augstākas, pēr par kartupeļiem uzpircēji maksāja 0.05-0.06 Ls/kg, pašreiz jau 0.10 Ls/kg. Kartupeļu realizācijas cena šogad vidēji 0.15 Ls/kg, kas ir augstākā pēdējos piecos gados.…