Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:940866
 
Vērtējums:
Publicēts: 11.11.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Ir
Laikposms: 2000. - 2010. g.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
  Zobu atjaunošanas materiālu vēsture    4
  Zobu atjaunošanas materiālu īpašības    6
  Tiešie zobu atjaunošanas materiāli    6
  Netiešie zobu atjaunošanas materiāli    9
  Nobeigums    11
  Izmantotā literatūra    12
Darba fragmentsAizvērt

Vēsturiskā perspektīva
Zobārstniecības zinātne nodibinājās no 1600. līdz 1840. gadam. Līdz šim laikam zobārstniecībā ir bijis ļoti mazs progress. Praktiski tā ir bijusi māksla, ar ko nodarbojušies ķirurgi, frizieri (bārddziņi) un amatnieki. Nav daudz vēsturisku ierakstu no šī laika līdz 17. Gadsimta sākumam.
Vieni no pirmajiem zobu slimību ierakstiem ir no laika, kas bija pirms Kristus. Etruski (1000-600 p.m.ē.) aiz sevis atstāja aukstas kvalitātes zobārstniecību. Etruski apdzīvoja Itālijas teritoriju. Viņi izmantoja zeltu, lai noturētu izkrītošu zobu. Zeltam piemīt divas labas īpašības – tas labi izskatās un tam ir laba kaļamība, kas deva iespēju izveidot jebkādu formu.

Tumšie gadi
Ļoti maz ir informācijas par laiku līdz 16. gs., tāpēc šo periodu sauc par tumšo periodu zobārstniecībā. Zobu sāpes tajā laikā bija ļoti bieža problēma. Karaliene Elizabete I aizsedza savu muti ar audumu ik reizi, kad viņai bija svarīgas tikšanās, jo viņa bija zaudējusi zobu. Arī Luis XIV cieta no drausmīgām zobu sāpēm laikā, kad viņam vajadzēja pieņemt svarīgus lēmumus.

Pirmie mākslīgie zobi (18.gs)
Mutes modeļus taisīja no vaska. Šie modeļi bija par pamatu zobu modelēšanai. Zobus taisīja no ziloņkaula. Ar vaska palīdzību uzmodelēja īsto formu un to izgreba no ziloņkaula. Tas bija dārgs prieks un tikai bagātie varēja to atļauties. Ziloņkauls turējās labi apakšžoklī un nebija ar to īpašu problēmu, taču augšžoklī tas neturējās, jo bija smags. Ziloņkaula izmantošana arī nebija īpaši higiēniska.
1728. gadā Pjērs Fauchards ieteica izmantot porcelāna zobus, apgalvojot, ka porcelāns ir daudz estētiskāks, jo to varēja krāsot pēc patikas. Un, protams, tas būtu higiēniskāk. 1744. gadā ir fiksēts pirmais porcelāna zobs.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties