Kursa darba tēma “Zivsaimniecības nozares attīstības iespējas” ir izveidota tāpēc, ka šodien zivsaimniecība ir viena no visstraujāk augošām nozarēm Latvijā, tādēļ autors ir izvēlējies, lai izanalizētu zivsaimniecības nozari un sniegt priekšlikumus zivsaimniecības nozarei attīstībai un pilnveidošanai.
Zivsaimniecības tirgus mērķis ir sabalansēt tirgus pieprasījumu un vajadzības ar zvejnieku interesēm, lai veicinātu to iespējas realizēt savus produktus un pielāgoties mainīgajiem tirgus apstākļiem, sabalansējot pieprasījumu un piedāvājumu, stimulēt ražotāju organizāciju veidošanos un to efektīvu darbību kopējā tirgus apstākļos. Straujākai ražotāju organizāciju darbības attīstībai tiks piešķirts Eiropas Savienības un Latvijas valsts finansiālais atbalsts.
Zivsaimniecības nozare ietver zvejniecību, tai skaitā sporta un atpūtas zveju jeb makšķerēšanu, zivju pārstrādi, akvakultūru un zivju un citu ūdensdzīvnieku mākslīgo pavairošanu, resursu aizsardzību un zivsaimniecības zinātni.
Zivsaimniecības nozare apsaimnieko zivju, nēģu, vēžu un citus dzīvos dabas resursus Latvijas jurisdikcijas ūdeņos - Baltijas jūrā un Rīgas jūras līcī, aptuveni 28000 km2 platībā, kā arī iekšējos ūdeņos, kas ietver aptuveni 2260 ezeru ar kopējo platību aptuveni 1000 km2, četras lielākās upes- Daugavu, Lielupi, Gauju un Ventu un mākslīgās ūdenskrātuves, kā arī 12400 mazo upju un strautu ar kopējo garumu virs 37 tūkst. km. Nozares darbība cieši saistīta ar Latvijas ūdeņu dzīvo resursu izmantošanu un aizsardzību, tai skaitā – ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un aizsardzību. No Latvijas ūdeņos reģistrētām 63 zivju sugām rūpnieciska nozīme ir 34 sugām. Zivsaimniecības produktu pārstrādei galvenokārt tiek izmantotas brētliņas, reņģes, mencas un laši, kas sastāda aptuveni 98% no Latvijas jurisdikcijas ūdeņos nozvejotā zivju daudzuma.
Katras valsts ekonomisko situāciju nosaka tas, kādas tautsaimniecības nozares darbojas šajā valstī un tās, kā tās ir attīstītas. Attīstoties valsts ekonomikai attīstās un pilnveidojās zivsaimniecības nozare.
Darba mērķis ir, pamatojoties uz pieejamiem teorētiskiem izziņas materiāliem par zivsaimniecības nozari un balstoties uz veiktajiem zivsaimniecības nozares tirgus pētījumiem, noteikt zivsaimniecības nozares attīstības iespējas.
Darba mērķa sasniegšanai ir izvirzīti uzdevumi:
Izpētīt zivsaimniecības nozari;
Noteikt zivsaimniecības veidošanas principus un galvenos virzienus;
Izvērtēt zivsaimniecības nozares, stipro un vājo pušu, iespēju un draudu.