1.1.Zirnekļu dzīvesveids
Zirnekļi pēc dzīves veida sadalās klejotājos un nometniekos. Klejotāji neauž tīklus, bet saķer laupījumu, dzenoties pakaļ, vai arī uzglūnot tam . Nometnieki auž dažāda veida tīklus no pavedieniem, ko izlaiž no pašiem tīkla dziedzeriem ķermeņa pakaļgalā. Šajos tīklos ieķeras kukaiņi, kurus zirnekļi apēd. Tīkla pavedienus lieto arī slēptuvju un mītņu būvei, oliņu kokoniem; jaunie zirnekļi ar tīkla palīdzību lido pa gaisu. Zirnekļiem ir arī indes dziedzeri. Krusta zirneklis (Aranea Diadema)
Aplūkojot grāmatas, kurās ir senu gravīru kopijas ar raganu un burvju darba rīkiem, citu „melnās maģijas” atribūtu vidū līdzās pūcei, sikspārnim un citiem, mēs atrodam arī zirnekli ar krustu uz muguras, pareizāk sakot, uz vēderiņa mugurpuses. Kādēļ gan visi šie dzīvnieki nokļuvuši raganu, burvju un zinātnieku kompānijā? Laikam jau pareizā atbilde būs tāda, ka senos laikos visi šie dzīvnieki bija tīti it kā noslēpumainības plīvurā, daudzas to dzīves norises nevarēja izskaidrot. Sikspārnis lido tikai tumsā un nekad nekam neuzduras, dabiski, ka tam palīdz kādi slikti spēki.
Zirneklis? Bet vai tad ir viegli izskaidrot tīmekļa rašanos? Arī mūsu tautai ir daudz dažādu ticējumu par zirnekļiem. Tā K.Corbiks no Valgundes ir pierakstījis šādu ticējumu: ja redz zirnekli priekšpusdienā, tad tam, kas viņu redz, ir nelaime, ja zirnekli redz pēcpusdienā, tad laime. Bet, ja redz krusta zirnekli(skatīt: Pielikums: 1.;2.attēls), lai kurā laikā, tad vienmēr laime. Vispār par laimi, rītā un vakarā redzot, domas dažādos novados dalās. Jaunām meitām vērīgāk jālūkojas logos, jo: ja zirneklis jaunas meitas istabas logā velk tīklu, tad to gadu apprecēšoties. (H.Krastiņa, Valmiera.) To, ka zirnekļi veido savus ķeramos tīklus uz labu laiku, jau zinām arī mēs. To sacījusi arī A.Zaķe no Drustiem: ja uz lauka daudz zirnekļu tīklu, tad gaidāms sauss laiks.…