Attīstoties brīvajai tirgus ekonomikai, kuras neatņemama sastāvdaļa ir arī brīvā konkurence, ir attīstījusies arī reklāmas nozare, kas ir gan mārketinga, gan sabiedrisko attiecību komunikācijas instruments.
Reklāma ir visur, no tās norobežoties iespējams tikai norobežojoties no mediju lietošanas – reklāma ir veids, kā mēs saņemam informāciju, kā uzņēmumu veicina savu preču pārdošanu un kā mediji pelna.
Kas tad īsti ir reklāma? Reklāmu var definēt kā apmaksātu, pastarpinātu informēšanas veidu, kas parasti saistīts ar masu informācijas līdzekļiem. Reklāma ir informācijas līdzeklis, lai piesaistītu uzmanību, izraisītu interesi, padarītu kaut ko populāru. Reklāmai tiek izmantota prese, kino, televīzija radio, vitrīnas, plakāti, izkārtnes, pasts, katalogs, preču iesaiņojums, preču un firmas zīmes. Visvairāk izplatīta ir tirdzniecības reklāma. Reklāma ir īpašs komunikācijas veids, ko personas vai firmas izmanto informācijas izplatīšanai ar maksas līdzekļu starpniecību. Reklāma dotā informācija atspoguļo produkta īpašības un priekšrocības, kuras apmierinās pircēja vēlmes un vajadzības. Lai arī šāda veida reklāma vienlaikus veicina firmas vārda nostiprināšanos, reklāma saturs galvenokārt informē par preces īpašībām un priekšrocībām.
Reklāma nodrošina sekmes, ja atbilst noteiktām prasībām. Reklāma nedarbojas abstrakti. Tai jāatbilst pilnīgi skaidrām vajadzībām un jāizraisa noteiktu reakciju. Jo reklāmas uzdevumi ir šaurāki, konkrētāki, jo efektīvāka būs reklāmas kampaņa.
Tiek uzskatīts, ka reklāmai ir šādi uzdevumi, proti:
veicināt preces vai pakalpojuma popularitāti un nostiprināt uzticību;
nodrošināt, lai preci pieņemtu vairumtirgotāji, mazumtirgotāji un patērētāji;
stimulēt pieprasījumu pēc konkrētas markas preces;
cīnīties pret konkurentu precēm;
cīnīties tikai pret vienas sezonas pieprasījumu;
popularizēt pilnīgi jaunu ideju vai metodi;
nodrošināt apgrozījuma palielināšanos;
prezentēt preces jauno iesaiņojumu, pilnveidojumu vai pilnīgi jaunu preci;…