Raugoties pagātnē, ir redzams, ka latvieši vienmēr bijusi zemkopju tauta. Par tās mīlestību uz zemi, uz darbu liecina arī folkloras materiāli, kuros tā ir cildināta kā galvenā iztikas līdzekļu nodrošinātāja. Var teikt, lai arī cik grūti mums ir gājis, zemei kā maizes, darba devējai mēs esam palikuši uzticīgi vienmēr. Un, lai gan zinātnes un tehnikas progress cilvēci pamazām attālina no zemes darbiem, lauksaimniecība joprojām ir viena no nozīmīgākajām valsts tautsaimniecības nozarēm. Tāpēc ir interesanti ielūkoties kāda atsevišķa uzņēmuma darbībā un salīdzināt to ar stāvokli valstī kopumā.
Par zemnieku saimniecību “Priežkalni” izvēlējos rakstīt tāpēc, ka tā ir mana brāļa saimniecība un es tās darbībā orientējos ne tikai teorētiski, bet nedaudz arī praktiski. Darba mērķis ir atspoguļot lauksaimniecības nozares attīstību, tās vietu tautsaimniecībā. Kā arī sīkāk izvērtēt saimniecības ražošanas attīstību.
Darbam ir trīs pamatnodaļas: pirmajā ir aprakstīta tagadējā situācija lauksaimniecībā kopumā valstī, tās vieta tautsaimniecībā, nodokļu politika, statistiskie rādītāji.
Otrajā daļā ir saimniecības raksturojums - uzņēmējdarbības forma, vēsturiskā izcelšanās, atrašanās vieta, zemes platības, saimniecībai piederošo ražošanas līdzekļu raksturojums, produkcijas realizācijas vietas, resursu iegādes vietas u. c.
Visplašākā ir trešā darba daļa, kurā tiek raksturota saimniecības ražošanas attīstība. Šīs daļas pamatā ir iepriekšējā pusgadā izstrādātais saimniekošanas plāns. Nodaļā ir ieliktas tabulas, kas raksturo saimniecības darbību. Ir gan bruto segums, gan naudas plūsma, gan kredīta nepieciešamība un apmaksāšana utt. Darba noslēgumā ir secinājumi un literatūras saraksts.…