Uzņēmējdarbības zinātnes sākums meklējams 18. gs. sākumā un saistās ar angļu ekonomista R. Kantiljona vārdu. Lielu ieguldījumu uzņēmējdarbības teorijas attīstībā deva arī Ā. Smits un Ž. B. Sē.
Mūsdienās uzņēmējdarbības teorijas ir pētījuši daudzi zinātnieki, kas nonākuši pie kopsaucēja, ka uzņēmējdarbība var īstenoties, sākot ar izrīkošanas tiesībām pār savu īpašumu un beidzot ar akcionāru, pārvaldnieku, nomnieku uzņēmējdarbības tiesībām cita īpašumos vai kopīpašumā. Uzņēmējdarbība ir ekonomisko, juridisko un morālo prasību un pazīmju apvienojums. Tā pēta daudzveidīgu sabiedrībā notiekošo parādību un procesu loku un ikvienas teorijas patiesums tiek pārbaudīts praksē. Tā ir jebkuras valsts tautsaimniecības pamats.
Uzņēmējdarbība nepārtraukti attīstās – mainās ne tikai materiāli tehniskā bāze, bet arī tehnoloģija un strādātāju profesionālais līmenis. Saimniekošanas efektivitāte ir atkarīga no cilvēku subjektīvās darbības atbilstības dabas un ekonomikas objektīvajiem likumiem. Tāpēc, lai noteiktu optimālo risinājumu, jāveic analīze, kas ir visu faktu izpētes sākums. Savā darbā veikšu uzņēmējdarbības analīzi zemnieku saimniecībā “Alaines”, kas ir specializējusies kokmateriālu pārstrādē un tirdzniecībā.
Tirgus ekonomikā saimnieciskajai dzīvei ir juridisks pamats. Konkrētā valstī pastāvošās tiesību normas tiek formulētas likumu un normatīvo aktu veidā.
Uzņēmējdarbību Latvijā šobrīd regulē dažādi likumi. Ar 2002.gada 1.janvāri spēkā stājās “Komerclikums”, taču paralēli tam spēkā esošs ir arī likums “Par uzņēmējdarbību”. Atkarībā no tā, kur konkrētais uzņēmums šobrīd ir reģistrējies, tad tam likumam arī ir pakļauts. Ja uzņēmums nav veicis pārreģistrāciju Komercreģistrā, tad līdz 2004.gada 31.decembrim tas darbojas pēc iepriekšējiem normatīvajiem aktiem. Tātad, vēl joprojām ir spēkā arī pirms Komerclikuma izsludinātie likumi, kas attiecās uz atsevišķām uzņēmējdarbības formām. Tā kā darbā tiek apskatīta zemnieku saimniecība, kas vēl ir reģistrēta Latvijas republikas Uzņēmumu reģistrā, tad apskatot uzņēmējdarbības tiesisko bāzi, sīkāk analizēšu tos spēkā esošos likumus, pēc kuriem savu saimniecisko darbību veic konkrētā zemnieku saimniecība. …