Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:772145
 
Vērtējums:
Publicēts: 16.03.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads   
1.  Dzimtbūšanas atcelšanas priekšnoteikumi   
1.1.  Teorētiskās dabas cēloņi   
1.1.1.  Apgaismotais absolūtisms parādīšanās   
1.1.2.  Dzimtbūšana kā atpalicības rādītājs   
1.2.  Praktiskie cēloņi   
1.2.1.  Hernhūtiešu kustība   
1.2.2.  Absolūtā dzimtbūšana   
2.  Dzimtbūšanas atcelšanas gaita un galvenie notikumi   
2.1.  Nemieri Baltijas guberņās   
2.1.1.  Kauguru nemieri   
2.1.2.  Vidzemes zemnieku likums   
2.2.  Dzimtbūšanas atcelšana   
2.2.1.  Kurzeme 1817.g.   
2.2.2.  Vidzeme 1819.g.   
2.2.3.  Latgale un Krievija 1861.g.   
  Secinājumi   
Darba fragmentsAizvērt

Secinājumi
Atskatoties uz dzimtbūšanas atcelšanas gaitu nākas secināt, ka šis procesa sākumu nebūt nav meklējami 19.gs sākumā. Gluži pretēji, 19.gs. notikumi, nemieri un zemnieku cīņa par pārmaiņām bija tikai atspoguļojums tiem notikumiem, kas norisinājās Latvijā līdz ar tās nonākšanu Krievijas impērijas sastāvā. Zviedrija dzimtbūšanu Vidzemē uzskatīja par vietējo tradīciju, tāpēc arī nedomāja neko mainīt un nelauzt mūsu „tradīcijas”, savukārt Krievija saprata situāciju. Sekojot apgaismības laikmeta garam sākās sarunas par iespējamo zemnieku tiesību palielināšanu un jebkādiem dzīves uzlabojumiem attiecībā pret dzimtcilvēkiem – latviešiem. Šīs pārmaiņas būtiski bremzēja vietējie muižnieki, kuru, manuprāt, redzēja valdības uzsākto politiku attiecībā pret zemniekiem un saprata, ka muižniekiem neveiksmīgākajā gadījumu tie varēja zaudēt savu priviliģēto stāvokli agrākajā Livonijas teritorijā.
Lai gan arī šis nebija nedz mana darba uzdevums, nedz arī viens no mērķiem tomēr, manuprāt, ļoti būtiski bija visai smalki izskatīt ideoloģisko bāzi, kas ilgu laiku klusējošajā tautā iedvesa drosmi un pārliecību, ka iegūt pārmaiņas ir viņu spēkos. Latviešu zemnieku prāta sagatavošanai un viņu apziņas celšanai bija nepieciešams gandrīz gadsimts, kas savu virsotni un raksturu parādīja 1802.gada Kauguru nemieru laikā. Visu šo laiku sākot no 1729.gadau kad Vidzemē ieradās pirmie hernhūtiešu draudzes locekļi tie bija laipni un izpalīdzīgi pret latviešiem parādot, ka tie ir pelnījuši tāda kristīgās mīlestības un draudzības attieksmi, un nebūt ne tādu kā pret tiem attiecās muižnieki. Hernhūtisma kustības struktūra bija veidota tā, ka ar lieku tās rindās tika iesaistīti arī vietējie. Tas savā ziņā liecina par vienlīdzīgu attieksmi uzticēšanos un palaušanos tīri cilvēciskajā ziņā, latviešu zemniekiem tāda attieksme bija jaunums tomēr ļoti patīkama un saistoša. Vienkāršajam zemniekam tā bija unikāla iespēja nebūt pātagas mērķim, bet gan vienlīdzīgam starp līdzīgajiem. Tas iedvesmoja, pat var teikt spārnoja zemniekus. Šīs iedvesmas un drosmes rezultāts, kā jau teicu, bija Kauguru nemieros, kur zemnieki nebaudījās pat nostāties pretī ieročiem, liela daļa no Kauguru nemieros dalību ņēmušajiem zemniekiem bija hernhūtisma kustības biedri. Izskatot dzimtbūšanas atcelšanas priekšnoteikumus es tiešām uzskatu, ka hernhūtisma idejām bija būtiska loma, tāpēc, iespējams, visai bieži pieminu šīs kustības darbību.
1817.g. un 1819.gadā dzimtbūšana tika atcelta Kurzemē un Vidzemē, pēc gandrīz 50 gadu ilgstoša eksperimenta Krievija bija izvērtējusi dzimtbūšanas atcelšanas radītās sekas un problēmas un bija gatava to izdarīt arī visas valsts mērogā. 1861.gada 19.februārī dzimtbūšana tika atcelta visā valsts teritorijā. Uļjanovskas zemnieki par prieku šim notikumam par ziedojumiem pat uzcēla Aleksandra II pieminekli. …

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1313218
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties