Starpsaimniecību zemes ierīcība nodarbojas ar saimniecību un zemes īpašumu formēšanu un konsolidāciju, un tās mērķis ir izveidot teritoriālus apstākļus zemes un citu dabas resursu racionālai, ilgspējīgai izmantošanai.
Lai veidotu veiksmīgas, konkurētspējīgas saimniecības, kurās tiktu piekopta racionāla saimniekošana, nepieciešams, lai tās būtu kompaktas, lai apstrādājamās platības būtu viegli sasniedzamas, lai tiktu izslēgta iespējamā starpgabalu esamība.
Saimniecības racionālo lielumu, kas noteikts pēc zemes platības, ietekmē daudzi faktori: ražošanas specializācija, intensifikācijas līmenis, darbu mehanizācijas līmenis un tehnoloģija, kompaktums, ceļu izvietojums, u.c.
Ja projekts ir izstrādāts veiksmīgi un realizējas, tad samazinās izmaksas transporta darbiem.
Konsolidācija ir plānveida zemes vienību starpgabalainības likvidēšana, neizdevīgu robežu regulēšana, darījumu kārtošana ar zemi un uz tās esošajām būvēm un ilggadīgiem stādījumiem, lai izveidotu kompaktu, racionālu apmēru saimniecību.
Pie veiksmīgu saimniecību veidošanas, jāņem vērā tāds faktors kā kompaktums. Ar lauku saimniecības kompaktumu jāsaprot teritorijas konfigurācija un izvietojums attiecībā pret sētu un ceļu tīklu. Izšķir ārējo un iekšējo teritorijas kompaktumu.
Par ideālu variantu ir pieņemta kvadrātam līdzīga platība, ar saimniecības sētu centrā, un vēlams ar taisnām robežām, bet ne vienmēr tas ir iespējams.
Mans kursa projekta mērķis ir, ņemot vērā trīs doto saimniecību stāvokļus un starpgabalu esamību, novērtēt esošo saimniecību zemes lietojumus, ieprojektēt nepieciešamās izmaiņas un salīdzināt projektētās saimniecības ar esošajām, kā arī aprēķināt ekonomisko efektivitāti. Par izejas materiālu ir teritoriālā izvietojuma plāns M 1: 10000.
Kursa projektā tika veidotas uzskatāmas aprēķinu tabulas un tekstā izceltas aprēķinu formulas.…