Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:232183
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 07.01.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 26 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Kas ir zemestrīce    3
  Seismoloģija    4
  Stiprākās zemestrīces    6
  Zemestrīces pēdējo trīs gadu laikā    7
  Zemestrīces Latvijā    9
  Izmantotā literatūra    11
Darba fragmentsAizvērt

Zemestrīces- zemes garozas svārstības, ko izraisa pēkšņa zemes dzīļu potenciālās enerģijas atbrīvošanās. Spriegums zemes garozā un mantijā parasti pieaug pakāpeniski vairāku desmitu, simtu vai pat tūkstošu gadu laikā gk. tektonisko spēku ietekmē zemestrīču laikā to centrā notiek neatgriezeniskas deformācijas, ieži sabrūk, lūst, pārbīdās (lūzumu spārni pārvietojas līdz 10 m), taču liela daļa enerģijas izpaužas arī elastīgu seismisko viļņu veidā, kuri izplatās lielā attālumā, radot postījumus zemes virspusē. Zemes dzīļu aktivitāte uz plātņu robežām parasti ir neliela, taču dažreiz spiediens palielinās un izraisa spēcīgas zemestrīces. Zemestrīces notiek divu plātņu sadures vietās. Spriegums palielinās, līdz viena no plātnēm beidzot gūst virsroku. Notiek straujš trieciens, kas izraisa zemestrīci. Šādas plātņu sadures parasti notiek 5-15 km dziļumā (sk. pielikumā 2.att.). Kartē parādītas plātņu izplešanās un saspiešanās robežas uz zemeslodes. Plātņu kustības rezultātā šajos rajonos izveidojušās daudzas kalnu grēdas. Zemes garoza gar plātņu robežām ir plānāka, tāpēc šeit visbiežāk notiek zemestrīces. Šo zemestrīces cilmvietas centrālo punktu sauc par hipocentru. Punktu uz zemes virsmas tieši virs hipocentra sauc par epicentru. Zemestrīces izraisītās svārstības zemes slāņos sauc par seismiskajiem viļņiem. Spēcīgākie viļņi ir hipocentrā, bet, izplatīdamies tālāk, tie pavājinās (sk. pielikumā 1. att.).
Zemestrīces klasificē pēc izdalītās enerģijas daudzuma, ko instrumentāli mērī magnitūdās, vai arī pēc zemestrīču iedarbības intensitātes zemes virspusē: to nosaka empīriski ballēs, apsekojot deformācijas un fiksējot svārstības un postījumus. Pēc hipocentru dziļuma izšķir:
1.parastās zemestrīces, kas rodas zemes garozā līdz 70 km dziļumā
2.vidēja dziļuma zemestrīces
3.dziļās zemestrīces, kas rodas mantijā 300-700 km dziļumā
Katru gadu notiek simtiem tūkstošu vāju zemestrīču un vidēji viena katastrofālā zemestrīce. Tās notiek tektoniski aktīvās zonas- Klusā okeāna ģeosinklinālajā joslā (80-90% zemestrīču), Vidusjūras zemēs, Karpatos, Vidusāzijā (sk. pielikumā 3. att.).…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties