Lauksaimniecība ir viena no nozīmīgākajām Latvijas tautsaimniecības nozarēm, kas ražošanas procesā izmanto vienu no retajiem Latvijas dabas resursiem – zemes auglības potenciālu, kas apvienojumā ar darbaspēku, kapitālu un vadītspēju spēj dot jūtamu ieguldījumu valstī ražotajā iekšzemes kopproduktā.
Pamazām aktivizējies pieprasījums pēc lauksaimniecībā izmantojamām zemes platībām, bet tomēr nav tik liels pieprasījums, lai samazinātos šo neapsaimniekoto zemju daudzums. Un tā ir liela problēma Latvijā, jo tā atstāj nelabvēlīgu iespaidu uz Latvijas ekonomiku.
Lasot dažādas publikācijas, secināju, ka Latvijā palielinās interese par zemi skaistās, cilvēku nepārveidotās vietās, īpaši daudziem pievilcīgas liekas zemes tuvumā pie ezeriem, upēm un jūras tuvumā. Latvijā ir daudzas vietas, kur atrodas pieminētā pievilcīgā zeme un viens no tiem ir Kurzemes reģions. Pati dzīvoju Kurzemē, tāpēc pētījumiem par zemes tirgu, izvēlējos Kurzemes reģionu.
Mana darba pētījuma mērķis: izpētīt zemes tirgu un to ietekmējošos faktorus Kurzemes reģionā.
Lai sasniegtu izvirzīto mērķi darbā risinās šādi uzdevumi:
Izanalizēt zemes izmantošanu;
Izanalizēt zemes tirgus situāciju Kurzemes reģionā un pa rajoniem atsevišķi;
Izanalizēt zemes tirgu ietekmējošos faktorus Kurzemes reģionā.
Darba uzdevumu risināšanai izmantotas vairākas metodes: induktīvā pētījumu metode, kas ļauj savāktās un apstrādātās informācijas vispārināšanu, statistiskā pētījumu metode, ar kuras palīdzību tika analizēti savāktie dati.
Vislielākā dabas bagātība ir zeme. Tā ir dabiskais pamats cilvēku eksistencei un katram ražošanas procesam.
Dažādās ražošanas nozarēs zemei ir atšķirīga nozīme. Rūpniecībā, izņemot ieguves nozares, zeme tiek izmantota kā teritorija, kur izvietota ražošana. Lauksaimniecībā zeme ir galvenais ražošanas līdzeklis, bez kura nav iespējama cilvēku eksistencei nepieciešamo pārtikas produktu un dažādu rūpniecības izejvielu ieguve [1].
Latvijas Republikas Valsts Zemes dienests atbilstoši “Nekustamā īpašuma valsts kadastra noteikumiem” veic vienotu zemes kā nekustamā īpašuma sastāvdaļas uzskaiti.
Atsevišķo zemes gabalu vērtības salīdzināmību, kā arī to saimniecisko un ekonomisko vietu kopējā zemes platībā nosaka ar vērtēšanas palīdzību.
Lauksaimniecības zemju vērtēšanā atkarībā no uzstādītā mērķa un vērtēšanas datu izmantošanas konkrētām vajadzībām ņem vērā:
1.lauksaimnieciskās ražošanas vajadzības;
2.nodokļu aplikšanas un ekonomisko attiecību kārtošanas vajadzības.…