Lai Latvijas zeme un nekustamie īpašumi būtu sakārtoti un mēs varētu saņemt informāciju par tiem ir izveidota Latvijas kadastra sistēma. Latvijas mūsdienu Kadastra vēsture aizsākās 1992.gadā, vienlaicīgi ar zemes reformu, kas bija nepieciešama, atgūstot Latvijas valstisko neatkarību un pārejot uz tirgus ekonomiku. Vēlākos gados tika izveidotas vairākas struktūrvienības, kurām katrai ir savas funkcijas un uzdevumi.
Tāpēc šajā kursa darbā iepazīsimies ar nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas teksta daļu. Noskaidrosim kādi ir tās darbības principi un mērķi. Kā arī apskatīsim zemes pārskata veidojošos un nekustamā īpašuma raksturojošos rādītājus.
Izmantojot patstāvīgi pieņemtos datus sastādīsim Lapu pagasta zemes pārskatu un veiksim tā analīzi.
„Nekustamā īpašuma valsts kadastra (turpmāk tekstā - "kadastrs") sistēma ir kadastra datu kopums, to iegūšanas un glabāšanas veidi un metodes, un tā aptver visus Latvijas Republikā esošos valsts un pašvaldību, kā arī fizisko un juridisko personu nekustamos īpašumus.”[2]
Kadastra informācijas sistēmā reģistrē un uztur Kadastra teksta un telpiskos datus par kadastra objektiem, kas atrodas valsts teritorijā, vienlaikus saglabājot vēsturiskos datus. Kadastra informācijas sistēmā ieraksta ziņas par kadastra subjektiem, nekustamā īpašuma nodokļa objektiem un maksātājiem.
Kadastra informācijas sistēmā ir pieejama aktuāla kadastra informācija par visiem valsts teritorijā esošajiem nekustamajiem īpašumiem, to objektiem, zemes vienības daļām un to īpašniekiem, tiesiskajiem valdītājiem, lietotājiem, nomniekiem, kā arī nekustamā īpašuma nodokļa objektiem un maksātājiem. Tās nodrošināšanai VZD saņem nepieciešamo informāciju ne tikai no īpašniekiem, tiesiskajiem valdītājiem, lietotājiem, valsts iestādēm un vietējām pašvaldībām, bet arī elektroniski no valsts informācijas sistēmām, to skaitā, zemesgrāmatas.…