Kursa darbs tiek izstrādāts mācību priekšmetā „Zāles lopbarības ražošana”. Par pamatu darbam tiek ņemta modeļsaimniecība „Avoti”, kura atrodas Valkas rajonā, Smiltenes pagastā.
Darba uzdevums ir izstrādāt zāles lopbarības aprēķinu modeļsaimniecībā esošajiem mājlopiem visam gadam. Lopi ir jānodrošina ar ganību zāli vasaras periodā un sienu un skābbarību kūtī stāvēšanas dienās.
Mērķis ir iemācīties pastāvīgi aprēķināt un ieplānot vajadzīgo barības daudzumu, nepieciešamās platības lopbarības izaudzēšanai, aprēķināt izmaksas, ko sastāda barības izaudzēšana un sagatavošana. Kā arī uzzīmēt apganīšanas plānu, paredzot ganīšanu aplokos. Sastādīt apganīšanas un ganību kopšanas plānu.
1. LITERATŪRAS APSKATS
1.1. Skābbarība
Skābbarība ir viens no populārākajiem barības veidiem ne tikai Latvijā, bet arī visi lielie piena ražotāji Eiropas valstīs, tādās kā Dānija, Nīderlande, Lielbritānija, Francija un Vācija, sagatavo skābbarību kā pamatbarību ziemas periodam. Literatūras apskatā salīdzināju dažādu skābbarības sagatavošanas tehnoloģijas.
Liellopu ēdināšanā tradicionāli ziemas periodā tiek lietots siens. Kolhozu laikā ievērojamā daudzumā gatavoja zāles skābbarību, vītskābbarību un skābsienu tranšejās vai torņos. Kas tad ir skābbarība? Par skābbarību parasti sauc sulīgās barības veidu, kuru iegūst lopbarības skābēšanas procesā. Tā satur ievērojamu ūdens daudzumu - apmēram 75 – 85 %. Labai skābbarībai piemīt vērtīgākās svaigo, sulīgo augu īpašības. Ja augi ieskābēti pareizi, tad saglabājas 80 – 90% no to kopējās barības vērtības, un ir niecīgs olbaltumvielu un vitamīnu zudums. Ziemā tā ir galvenais karotīna avots.…