Zinātne par mūsdienu kvalitātes nodrošināšanas metodēm un līdzekļiem ir ļoti sazarota un daudzveidīga. Kā var noprast, tad ISO 9000 nav vienīgais līdzeklis, kā sakārtot uzņēmuma iekšējo organizāciju un iegūt uzņēmuma personāla un ārējo klientu pārliecību par uzņēmuma produkcijas vai pakalpojumu kvalitāti un tās stabilitāti. Pastāv daudz un dažādas vispārīgas kvalitātes nodrošināšanas metodes, kuras var izmantot gan patstāvīgi, gan kopā ar kvalitātes pārvaldības sistēmu.
Daudzi mūsdienu problēmu risināšanas un kvalitātes uzlabošanas rīki, kā, piemēram, vadības diagrammas, procesa veiktspējas novērtēšana, vērtību analīze, procesu shēmas, kontroles lapas, procesu plānošanu, cēloņu-seku diagrammas pirmoreiz plaši tika pielietoti 2. pasaules kara laikā, lai nodrošinātu nepieciešamību pēc liela daudzuma augstas kvalitātes un zemas cenas materiāliem.
Kvalitātes nodrošināšana aizsākās ar statistisku metožu (statistisko procesu vadība, eksperimentu projektēšana un līdzīgu) pielietošanu procesu mērīšanas nolūkos, kā arī dažādām pieejām, kas noteica procesu pieejas būtību un nepieciešamību kvalitātes nodrošināšanā, identificēja svarīgākos procesus, kā arī uzsvēra procesu izpildes ciklisko būtību (Deminga aplis, Karnegī aplis un citi no šiem atvasināti apļi). Tāpat attīstījās metodes, kas nodrošināja procesu analīzi (bojājumu veida un efekta analīze, vērtību analīze un citas). Pēc tam tika atzīts, ka daudzfunkcionāla personāla piesaistīšana un izmantošana kvalitātes nodrošināšanā ir ļoti efektīva pieeja. Un kā jau var saprast, ja tiek izmantots personāls, tad ir nepieciešama tā darbības progresīva pārvaldība un attīstoša vadība.…