Svarīgi ir izprast ārpuslīgumiskās attiecības un līgumiskās attiecības. Saprast Civillikuma izpratnē vārdu „vaina”, „zaudējumi” nozīmi.
Apskatīju civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas veidu (CTA), pamatojoties uz Eiropas Savienības un Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem.
Civiltiesiskā atbildības par deliktu (ārpuslīgumisko pārkāpumu) vispārīgie noteikumi
Vēsturiski atbildība par ārpuslīgumisko pārkāpumu radās agrāk nekā atbildība par līgumpārkāpumu. Definēt ārpuslīgumisko pārkāpumu (deliktu) ir grūtāk salīdzinājumā ar līgumpārkāpumu. Ārpuslīgumiskās atbildības pamats rodas no likuma normu pārkāpuma, no absolūtās tiesiskās attiecības pārkāpuma, un atbildība izpaužas kā šīs saistības satura realizācija. Lai gan ne vienmēr likumā ir tieši norādīts noteiktu darbību veikšanas aizliegums, piemēram, ka nedrīkst nogalināt vai zagt, taču likums norāda tās darbības, par kuru veikšanu valsts paredz noteiktu tiesisku seku iestāšanos, līdz ar to var secināt, ka, ja valsts ar likumu nosaka noteiktu negatīvu tiesisku seku iestāšanos personai par noteiktu darbību veikšanu, tad šāda uzvedība ir pretrunā ar likumu un pienākumu šo likumu ievērot. Civillikuma 1635.pants tieši norāda uz neatļautu (prettiesisku) darbību kā vienu no civiltiesiskās atbildības par deliktu priekšnosacījumu. Tātad, ja personai tiek nodarīts kaitējums ar neatļautu darbību, kas nav līguma pārkāpums, tad šāda darbība būs delikts.…