Tūrisma nozares attīstību sākotnēji Latvijā ietekmēja pāreja no komandekonomikas uz tirgus ekonomiku, bet pēdējos gados arī iestāšanās Eiropas Savienībā un paredzamā eiro ieviešana. Tūristu pieprasījums pēc dabas un kultūras objektu apskatīšanas, mierīgas brīvdienu izbaudīšanas šķietami ekoloģiski nepiesārņotā vidē, Latvijai arī nākotnē nodrošina tūrisma attīstību, pat, iespējams, kļūstot par vienu no prioritārajām nozarēm valsts ekonomikā. Labāk apmaksāts darbs, atvērtās robežas, lielākas ceļošanas un atpūtas iespējas veicina arī Latvijas tūrisma nozarē iesaistīto naktsmītņu veidošanos. Var uzskatīt, ka Latvija vēl ir liela izaicinājuma priekšā.
Madonas rajona tūrisma serviss
Lai gan lielākā tūrisms produkta piedāvājuma daļa koncentrējas Rīgā un Jūrmalā, tajā iesaistītas ir arī reģionālie tūrisma informācijas centri, kuri cenšas tūristiem sniegt informāciju un tos aicināt arī uz reģioniem.
Tā, piemēram, Madonas apkārtnē, ir 39 naktsmītnes, pāri 600 gultasvietām, ap 12 viesu mājām, ir 3 viesnīcas, vairākas lauku mājas, jauniešu mītnes un kempingi, kuri piedāvā visdažādāko pakalpojumu klāstu saviem apmeklētājiem. (Madonas rajona portāls 2005, ER).
Madonas rajons ir pievilcīgs tūristiem, jo tas atoda ģeogrāfiski izdevīgā vietā, Latvijas Centrālajā daļā, ar savu galveno lepnumu – 311 v.j.l. m augsto Gaiziņkalnu. Rajons ir pazīstams ar lielo dabas un kultūrvēstures resursu daudzveidību. Te ir lielākais ezers Latvijā – Lubāns, Teiču un Krustkalnu dabas rezervāti, Vestienas aizsargājamais ainavu apvidus, 12 liegumi un 18 parki, otrs lielākais dižakmens Latvijā – Velna Skroderis, viena no lielākajām Daugavas pietekām – Aiviekste, kā arī Vidzemes augstienē atrodas arī trīs visaugstāk virs jūras līmeņa esošie ezeri Latvijā – Žaurītis, Virkstenis un Talejas ezers, kuros iespējams gan peldēties, gan makšķerēt. Bet slēpot gribētājiem pievilcīgs šķiet sniega segas biezums, kas ik gadu ir biezākais republikā - (Madonas rajona portāls 2005, ER)…