Katram uzņēmumam ļoti svarīgi ir izpētīt vidi, kurā tas darbojas, izanalizēt to un plānot savu darbību, lai spētu konkurēt un gūt stabilu pozīciju konkrētajā tirgus nišā. Biznesa vides analīze palīdz noteikt uzņēmuma esošos trūkumus un pozitīvās iezīmes. SVID analīze ir uzņēmuma stipro un vājo pušu un iespēju un draudu apzināšana, kam vajadzētu būt ikviena mārketinga plāna pamatā.
1. Uzņēmuma mikro un makro mārketinga vide
„Neviens uzņēmums nedarbojas absolūti patstāvīgi, ikkatru no tiem regulē likumi un ierobežo saistības, ietekmē sabiedriskas organizācijas un valsts institūcijas, klienti un konkurenti. Visi šie apsekti veido mārketinga vidi. „ [8., 16.lpp]
Vispārīgā nozīmē mārketinga vidi var iedalīt divās daļās – ārējā vide un iekšējā vide. Ārējā vide aptver visu, kas notiek ārpus uzņēmuma, iekšējā vide – tos mārketinga aspektus, kuri pastāv uzņēmuma iekšienē.
„Ārējai videi izšķir divas daļas: faktorus, kas cieši saistīti ar uzņēmum (mikrovide), un faktorus, kas raksturīgi sabiedrībai kopumā (makrovide). Mikrovides faktori ietver tādus aspektus kā klientu bāze, uzņēmuma noliktavu atrašanās vieta vai kāda uzņēmuma nelabvēlīgas sabiedrības organizēšanas pastāvēšana. Savukārt makrovide ietver tādus faktorus kā valstī pastāvošā likumdošana, starptautiskā konkurence, valūtas kursa svārstība vai pat klimata izmaiņas.” [8, 17.lpp]
1.1. Mikrovide
Mikrovide sastāv no faktoriem, ar kuriem visciešāk saistīts uzņēmums. Raksturīgākie no tiem ir:
Konkurenti - „.. var būt gan uzņēmumi, kas piedāvā līdzīgas preces, gan citi uzņēmumi, kuri kaut kādā veidā pretendē uz klienta grūtā darbā noplenīto naudu” [8., 20.lpp]. Tirgū ir vairāki iespējamie konkurences veidi.…