Ievads
Darba tēma ir „Vientulība un mīlestība Jāņa Jaunsudrabiņa triloģijā „Aija”, Ēriha Marijas Remarka romānā „Debesīm nav lutekļu” un Vizmas Belševicas dzejoļu krājumā „Ievziedu aukstums””. Izvēlējos rakstīt par vientulību un mīlestību, jo, manuprāt, šie ir ļoti tuvi jēdzieni, un es vēlos vairāk izpētīt, kā tieši tas ir „atspoguļots” trīs dažādu autoru darbos. Lai darbs būtu interesantāks, kā vienu no pētāmajiem darbiem esmu izvēlējusies dzeju. Izvēlējos rakstīt par sev tuvu autoru darbiem, no kuriem divus esmu jau agrāk lasījusi. Uzmanība tiks koncentrēta uz vientulības tēlojumu saistībā ar mīlestību.
Par savu uzdevumu un es izvirzīju noskaidrot, kā var attēlot vientulību un mīlestību literatūrā, kas šos jēdzienus vieno. Mans mērķis ir izpētīt arī kopīgo un atšķirīgo šo trīs dažādo autoru vientulības tēlojumā, kā arī to, vai to cilvēku, kurus aptaujāju, domas par šo tēmu, ir vienādas ar literārajos darbos atspoguļotajām. Darba gaitā pierakstīšu savas izjūtas, lasot šīs grāmatas, lai varētu tās interpretēt saistībā ar vientulības un mīlestības tēlojumu katrā no tām.
Es izvirzu šādas hipotēzes:
• Mīlestība un vientulība ir savstarpēji „cieši saistīti” jēdzieni.
• Pat, ja cilvēks mīl, viņš var justies vientuļš.
• Visu trīs manu izraudzīto autoru darbos mīlestība un vientulība saistīta ar garīgām sāpēm un pārdzīvojumiem.
• Lai arī kādus pārdzīvojumus mīlestība un vientulība nesagādātu, autoru attieksme pret tiem ir drīzāk pozitīva, nekā negatīva, jo mīlestība ir dzīvē lielākā vērtība.
Tā kā man neizdevās atrast informāciju par to, ka šāds pētnieciskais darbs jau kādreiz būtu veikts (par konkrēto tēmu, izmantojot tieši šos trīs literāros darbus), par pamatmateriāliem, analizējot vientulības tēmu, izmantošu tieši šīs trīs grāmatas: Jāņa Jaunsudrabiņa triloģiju „Aija”, Ēriha Marijas Remarka romānu „Debesīm nav lutekļu” un Vizmas Belševicas dzejoļu krājumu „Ievziedu aukstums” kā arī citu cilvēku uzskatus.
Sava zinātniski pētnieciskā darba pirmajā daļā apkopoju dažu cilvēku uzskatus par to, kas tad ir vientulība un kas tai kopīgs ar mīlestību, lai beigās varētu salīdzināt autoru un vienkāršu garāmgājēju viedokļus. Tā kā šie cilvēki vēlējās palikt anonīmi, viņu vārdus neatklāšu.
Darba otrajā, trešajā un ceturtajā daļā analizēšu katra konkrētā literārā darba vientulības tēmas attēlojumu. Nākamajā daļā centīšos apkopot informāciju, kopīgo un atšķirīgo no iepriekšējās daļās analizētās tēmas. Šo zinātniski pētnieciskā darba daļu galvenais materiāls ir manis pašas savāktie fakti, novērojumi un pētījumi. To analīze, spriedumi un secinājumi ir pamatoti ar citātiem.
Sesto darba daļu veidošu no secinājumiem, kuri būs izdarīti darba gaitā. Šajā daļā arī apkopošu sava pētījuma rezultātus, aplūkošu, vai manis izvirzītās hipotēzes ir izdevies pierādīt. Atspoguļošu arī darba rezultātu novērtējumu, priekšlikumus turpmākajiem pētījumiem.
Mana zinātniski pētnieciskā darba anotācija būs angļu valodā.
Darba pielikumos sniegšu īsu informāciju par katru no autoriem, kā arī viņu fotogrāfijas.
…