Darbā aplūkota cilvēka mutes dobumā sastopamā vienšūņu suga Entamoeba gingivalis un tās skaita izmaiņas dažādu faktoru ietekmē.
Kā galvenie faktori izvēlēti: cilvēku vecums, dzimums, vai mutes dobumā ir bojāti zobi, amēbu skaita izmaiņas pirms un pēc zobu birstēšanas, kā arī tādi blakusfaktori kā košļājamās gumijas lietojums, karsta dzēriena ietekme un laika periods pēc pēdējā zobārsta apmeklējuma.
No pētījuma rezultātiem secināts, ka amēbu skaits palielinās, cilvēkam kļūstot vecākam. Tāpat amēbu skaita pieaugumu izraisa bojātu zobu esamība mutes dobumā, kā arī tas, cik bieži cilvēks mazgā zobus.
Darba daļās aprakstīti vienšūņi, to nozīme, mutes dobuma uzbūve un higiēna, citi mutes dobumā sastopamie mikroorganismi un pašas amēbas, ieskaitot pētāmo sugu Entamoeba gingivalis.
Atslēgvārdi: veselība, mutes dobums, mikroflora, Entamoeba gingivalis.
Darba tēma: cilvēka mutes dobuma vienšūņu fauna.
Tēma aktuāla, jo par šādu pētījumu informācijas gandrīz nav, un apkārtējo cilvēku zināšanas par mutē sastopamajiem vienšūņiem ir niecīgas. Arī apskatītie amēbu skaitu iespaidojošie faktori: zobu mazgāšana, karsta dzēriena un košļājamās gumijas lietošana ir mūsu ikdienas neatņemamas sastāvdaļas, līdz ar to veidojas cilvēkiem pieejamāks skatījums uz šī darba mērķiem.
Darba mērķis: izpētīt dažādu faktoru ietekmi uz amēbu skaitu cilvēka mutes dobumā.
Darba uzdevumi: izpētīt vecuma, bojātu zobu, dzimuma un zobu mazgāšanas faktoru ietekmi uz amēbu skaitu cilvēka mutes dobumā. Noskaidrot faktorus, kuri sekmē mikrobiem, ar kuriem barojas amēbas, labvēlīgu apstākļu rašanos.…