Lipīdu dubultslani veido dažādu lipīdu komplekss, kurā ietilpst holesterols, fosfolipīdi, glikolīpīdi un nedaudz citu lipīdu. Lipīdu daudzums dažādās membrānās var būt ļoti atšķirīgs. Pieminētie lipīdi atrodas gandrīz visās membrānās. Taču glikolipīdi vairāk ir tajās membrānās, kas ir saistītas ar vielu importu vai signālu vadīšanu. Mitohondriju un hloroplastu iekšējām membrānām ir raksturīgi specifiski lipīdi . Goldži kompleksa membrānām, savukārt, var būt savstarpēji atšķirīgs lipīdu sastāvs. Tas ir atkarīgs no to novietojuma diktio-somā.
2. Fosfolipīdi un to novietojums membrānas1
Pie fosfolipīdiem pieder fos-fatidilholīns, sfmgomielīns, fos-fatidilserīns un fosfatidil-etanolamīns. Fosfatidilserins ir negatīvi lādēts, pārējie ir neitrāli. Šīm molekulām ir kopīgas īpašības. Tām ir hidrofīla galvas daļa un divas hidrofobas astes daļas. Molekulas hidrofīlo galvas daļu veido holīns, fosfāts un glicerols, bet hidrofobo astes daļu - dažāda garuma taukskābes. Fosfolipīdu molekulas garums var sasniegt 3 nm.
3. Holesterols, glikolipidi un lipīdu novietojums membrānas2
Eikariotu šūnās plazmatiskā membrāna visvairāk satur holesterolu. Tā daudzums var būt līdz vienai molekulai uz katru fosfolipīdu molekulu. Holesterola molekulas membrānā ir novietotas starp fosfolpīdu molekulām. Holesterola molekulas hidroksislgrupa ir pievienota fosfolipīdu molekulas galvas daļai un to stabilizē. Savukārt holesterola molekulas steroīdu gredzeni padara mazāk kustīgas fosfolipīdu molekulas ogļūdeņražu ķēdes.…