Mūsdienās izglītība kļuvusi par svarīgu etapu darba iegūšanai un kāpšanai pa karjeras kāpnēm. Vidējās izglītības iestādes, akadēmiskās, augstākās un profesionālās izglītības ietādes ne tikai paplašina cilvēka zināšanu horizontu, bet arī viņu perspektīvas. Cilvēkiem, iekļaujot viņus fiziskajā, sociālajā un ekonomiskajā pasaulē, ir jābūt noteiktām iemaņām, tādām kā prasme lasīt, rakstīt, skaitīt un jābūt zināšanām attiecīgajās zinātnes jomās. Tai pašā laikā svarīgi ir arī tas, lai viņi zinātu kā mācīties un kā apgūt specifisku informāciju. Cilvēki izmanto savas zināšanas, lai sasniegtu specifiskus mērķus – piemēram, iestājoties augstskolā un iegūstot augstāko izglītību. Cilvēks iegūtās zināšanas lieto praksē, bet diploms kalpo kā prestiža rādītājs. Izglītības statuss galvenokārt ir atkarīgs no zināšanu lomas profesionālās karjeras veidošanā.
Visā šajā procesā liela loma ir sociālajiem apstākļiem, sociālajiem procesiem sabiedrībā, kā arī skolēnu un citu sabiedrības locekļu attiecībām. Un, lai izglītības process būtu produktīvs, jābūt arī motivācijai iegūt izglītību.
Tā kā ģimene bērnam ir pirmais socializācijas aģents, tai ir arī nozīmīga loma izglītības procesā. Kā teorētiski tiek pamatots, vecākiem ir liela loma bērnu vērtību un normu veidošanas procesā, kā arī vecāki ir piemērs noteiktam dzīves modelim. Jautājums ir tikai, cik lielu lomu vecāki ieņem bērna izglītības procesā, kā viņi savus bērnus motivē un, vai motivē mācīties un kāda veida palīdzību un atbalstu bērni vēlas saņemt no vecākiem.
Šādu darba tēmu autore izvēlējās, jo vēlējās noskaidrot kā vidusskolēni vērtē savu vecāku iesaistīšanos viņu izglītības procesā un to, ko vecākiem vajadzētu vai nevajadzētu darīt, lai palīdzētu bērniem iegūt izglītību. Un visbeidzot autore vēlējās noskaidrot vai vecāki var ietekmēt savu bērnu izglītību arī netiešā veidā. Tādejādi darba mērķis ir noskaidrot Jelgavas vidusskolēnu viedokli par ģimeni kā izglītības ieguves motivējošo faktoru.
Darba uzdevumi:
Iepazīties un analizēt literatūru par sociālajiem statusiem.
Analizēt literatūru par izglītību un ģimeni kā sociālajiem institūtiem;
Iepazīties ar pētījumiem, publikācijām un statistikas datiem;
Praktiskajā pētījuma daļā ar anketēšanas palīdzību noskaidrot, kāds ir vidusskolēnu viedoklis par ģimeni kā izglītības motivējošo faktoru;
Veikt pētījuma rezultātu interpretāciju un analīzi, izvirzīt secinājumus.…