Viduslaiku filozofija tiek raksturota kā “tiekšanās harmoniski apvienot Platonu, Aristoteli un Kristietību vienā filozofiskā sistēmā”.
Laikā, kad sabruka Rietumromas impērija (476), daudzi centās izmantot un iegūt savā īpašumā bijušās varenās impērijas teritorijas. Tie bija tumšie gadsimti (600- 1000). Lai arī eiropieši centušies pierādīt, ka civilizācija aprobežojas ar Eiropas kultūru, tomēr citās pasaules vietā tumšo gadsimtu laikā uzplauka daudz augstāk attīstījušās civilizācijas. Tas bija islāma zelta laiks. Tas iesakņojās bijušās Aleksandrijas impērijas austrumu daļā, no turienes izplatījās līdz pat Ziemeļāfrikai, Spānijai. Ķīniešu civilizācija sasniedza savus ziedu laikus Tanu dinastijas laikā (618- 907).
Klasiskā posma beigās veidojās un strauji attīstījās savdabīgā japāņu kultūra. Vēl pagāja 5 gadsimti, līdz Eiropai radās iespēja uzspiest savu varu un kultūru pa visu zemeslodi.
Tumšo gadsimtu laikā klasisko antīko kultūru kopa islāma pasaule. Piemēram, lielākā daļa Arisoteļu darbi tika pazaudēti, bet arābu zemēs- saglabāti. Tikai 13.gs. tie atgriezās dzimtenē. Kultūras kontakti ar arābiem 12. un 13.gs. radikāli mainīja eiropiešu garīgās attīstības virzienu.…