Tiesības dzīvot tīrā, bioloģiski daudzveidīgā, iespējami mazāk piesārņotā un pārveidotā vidē ir būtiska cilvēka dzīves kvalitātes sastāvdaļa. Mūsu pienākums ir atstāt nākamajām paaudzēm ne sliktākas kvalitātes apkārtējo vidi par to, ko mantojām no saviem vecākiem.
Vides aizsardzība ir pasākumu kopums vides kvalitātes saglabāšanai un dabas resursu ilgtspējīgas izmantošanas nodrošināšanai.1
Vides aizsardzības jautājums ir ļoti aktuāls mūsdienas. Pasaulē ar vien vairāk cilvēku un valstu saprot milzīgo vides aizsardzības lomu un ietekmi uz iedzīvotāju veselību, uz planētas klimatiskajām un ekoloģiskajām izmaiņām. Ar katru gadu ar vien vairāk valstis iesaistās dažādās ekoloģiskās un vides aizsardzības aktivitātes, ar vien vairāk novirzot līdzekļus vides aizsardzībai, izvirzot to par vienu no galvenajām valsts prioritātēm. Pēdējās desmitgades laikā notikušas ievērojamas pārmaiņas iedzīvotāju un ražotāju attieksmē pret apkārtējās vides aizsardzību.
Kopš neatkarības atgūšanas Latvija pakāpeniski ir pietuvojusies attīstīto valstu grupai. Pēdējo gadu laikā Latvija ir uzkrājusi ievērojamu pieredzi vides aizsardzības jomā; saskaņojusi normatīvo bāzi ar ES prasībām, piedalījusies dažādos pieredzes apmaiņas veicināšanas projektos valsts robežās un ārvalstīs, saņēmusi nozīmīgu palīdzību no attīstītajām Eiropas valstīm.
Latvijā ar vides aizsardzības jautājumiem nodarbojas Vides ministrija un tai pakļautībā esošās institūcijas. Vides ministrija un tai padotās institūcijas konsekventi īsteno izvirzītos mērķus un uzdevumus Latvijas vides aizsardzības politikā. Vides ministrija sekmīgi darbojas vairākās jomās. Atbilstoši valdības deklarācijai liela uzmanība veltīta efektīvas ES līdzekļu plānošanas, piesaistes un izmantošanas nodrošināšanai. Tas ir nozīmīgs ieguldījums vides un dabas aizsardzības, kā arī ilgtspējīgas attīstības projektu īstenošanā. Visā Latvijā sekmīgi turpinās modernu atkritumu apsaimniekošanas, ūdens apgādes un kanalizācijas sistēmu ieviešana. Ministrija pieņēma normatīvus papildinājumus gan ūdens, gaisa, ozona slāņa, augsnes un grunts aizsardzībai, gan arī atkritumu apsaimniekošanai, dabas resursu lietderīgākai un taupīgākai izmantošanai un aizsardzībai pret troksni.
Darba mērķis – iepazīties ar vides ministrijas vēsturi; izanalizēt vides ministrijas struktūru un darba funkcijas.…