SECINĀJUMI
Abos apskatītajos 20. gadsimta režīmos var novilkt skaidri redzamas paralēles ar Dž. Orvela romānu “1984”. Gan PSRS Staļina režīms, gan Trešā reiha Vācija veica nepieciešamos pasākumus, lai pēc iespējas vairāk ierobežotu mākslu un pakļautu to valstij, realizējot prasmīgu propagandu, kā arī jauniešu un bērnu ideoloģisku audzināšanu.
Tā pat paralēles velkamas ar Staļina Padomju Savienības ekonomisko sistēmu un piecgades plānu, kā arī meliem gan par valsts sasniegumiem, gan arī par vēsturi un situāciju ārpasaulē. Ekonomiku visos trīs režīmos pilnībā kontrolēja valsts, lielāko līdzekļu plūsmu novirzot uz militāro izaugsmi, iedzīvotājiem atstājot minimāli nepieciešamo, lai varētu izdzīvot. Šeit, sakarā ar iedzīvotāju dzīves apstākļiem, gan ir vairāk līdzība ar PSRS un Okeāniju.
Viszīmīgākās un, jāsaka, skumjākās paralēles var vilkt ar Okeānijas un abu 20. gs. Eiropas režīmu slepenpoliciju. PSRS – čeka, nacistiskā Vācijā – gestapo un Okeānijā – domu policija. Notika apjomīgas izmeklēšanas, cilvēku novērošanas un spīdzināšanas, izspiežot atzīšanos no nevainīga cilvēka.
No šī var secināt, ka Dž. Orvela romānā “1984” ir atrodamas daudz vēstures paralēles konkrēti ar 20. gs. režīmiem – nacismu un komunismu. Vairāk līdzības ir atrodamas komunismā. Arī pats darbs ir sarakstīts deviņpadsmitā gadsimta četrdesmitajos gados, kad rietumu pasaule bija informēta par komunismu un nacisms gruva, tādēļ rodas iespaids, ka romāna autors darbu raksta kā pesimistisku vīziju uz nākotni – kāda, viņaprāt, būs pasaule, ja arī komunistiskais režīms netiks sagrauts. Tas kalpo par lielisku atgādinājumu, kā arī brīdinājumu mūsdienām par sekām, kas varētu rasties, ļaujot šādiem režīmiem iegūt varu.
…